Nie tylko koperta z pieniędzmi. Jaki prezent kupić na pierwszą komunię?

Okres pierwszych komunii wśród drugoklasistów zbliża się, a to oznacza, że zastanawiamy się, co kupić dziecku lub młodszemu kuzynostwu z okazji tego szczególnego dnia. Zazwyczaj goście decydują się na wręczenie koperty, jednak jest wiele ciekawych alternatyw 

Fot. Pixabay

Pierwsza komunia święta w większości przypadków wiąże się ze znacznymi kosztami dla najbliższej rodziny dziecka. Rodzice nierzadko, chcąc zorganizować huczną uroczystość muszą sporo oszczędzać na długo przed tym wydarzeniem. Przyjęło się, że każdy zaproszony gość wręcza dziecku jakiś podarunek. Choć niektórzy nadal wolą kupić prezent, to najbardziej uniwersalnym prezentem są pieniądze w kopercie, które mogą nieco „zwrócić” rodzicom koszty imprezy.

Odwiecznym pytaniem jest, ile powinniśmy dać do koperty. Warto pod tym względem wziąć pod uwagę koszt „talerzyka”, którego tegoroczne opłaty oscylują w granicach od 200 do nawet 500 złotych. Zależne jest to oczywiście od miejsca, gdzie przyjęcie jest wyprawiane.  Tradycyjnie przyjmuje się, że największy wydatek na komunię świętą oprócz rodziców dziecka, mają jego chrzestni.

Z danych ankietowych opublikowanych przez Business Insider w 2023 roku, wynika, że Ci najczęściej dawali od 500 do nawet 1500 złotych do koperty. Niektórzy jednak podają nawet tą najwyższą kwotę za niewystarczającą, nie mniej budzi ona często spore dyskusje. W tym samym raporcie podano, że członkowie najbliższej rodziny do komunijnych kopert wkładali od 300 do 500 zł. Obecnie jednak przyjmuje się, że najbliżsi powinni podarować dziecku mniej więcej 400-800 złotych, zwłaszcza dziadkowie zazwyczaj do kopert wkładają 600-800 złotych.

Jednak pieniądze to nie jedyna opcja, a dziecku z okazji takiej celebracji można wręczyć prezent. W ostatnich latach zyskują na popularności takie upominki jak laptopy, tablety lub inna elektronika. Czasami zdarzają się również elektryczne hulajnogi czy nawet quady. Te oczywiście do tanich nie należą, więc kilku członków rodziny składa się na wspólny prezent. Tradycyjnym prezentem, który wciąż ma swoich zwolenników jest biżuteria, czasami o charakterze religijnym (np. łańcuszek z krzyżykiem). Jednym z lepszych wyborów jednak będzie wcześniejsze zapytanie dziecka o jego wymarzony prezent i, w zależności od ceny, wspólne złożenie się z członkami rodziny.

Źródło: Interia

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]