Nie żyje 339 medyków. Upamiętnijmy ich heroizm. Stwórzmy Miejsce Pamięci!

Podczas dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił o setkach medyków, którzy oddali swoje życie w walce z pandemią koronawirusa w Polsce. Uważamy, że to oni są prawdziwymi bohaterami i należy im się upamiętnienie. Dlatego wraz z radnym dzielnicy Praga-Południe Markiem Borkowskim wychodzimy z taką inicjatywą.

Fot. Pixabay

Naszym zdaniem idealnym miejscem do tego będzie Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, w miejscu gdzie jeszcze do niedawna stał Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej.

Zbudujmy Miejsce Pamięci – w sąsiedztwie stadionu, który dziś jest szpitalem tymczasowym – poświęcone medykom, którzy oddali swoje życie ale także tym, którzy codziennie walczą o każde życie chorego. Będzie to symboliczne miejsce pamięci w Warszawie z wyrytymi nazwiskami wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy oddali życie w walce w tym trudnym czasie.

Niech to będzie miejsce apolityczne, miejsce gdzie spotkają się rodziny ofiar pandemii ze wszystkich zawodów, gdzie wyleczeni pacjenci będą mogli położyć kwiaty, miejsce ponad podziałami, tak jak ponad podziałami jesteśmy ludźmi podatnymi na działanie i skutki choroby.

W dniu dzisiejszym wysyłamy do Kancelarii Prezydenta RP i Miasta Stołecznego Warszawy list do obu Panów Prezydentów:

„Pan Prezydent Andrzej Duda 

Pan Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski 
Szanowni Państwo, 
Dziś wszyscy w sposób szczególny obchodzimy, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia Światowy Dzień Zdrowia .
Warte docenienia jest Panów upamiętnienie w postaci opuszczenia na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego opuszczenie flagi do połowy masztu, a także podświetlenie na niebiesko (w kolorze WHO) Pałacu Kultury i Nauki, oraz mostu Śląsko Dąbrowskiego, jako oddanie hołdu ofiarom pandemii COVID-19. 
Tym niemniej uważamy, że ofiarna służba lekarzy i pracowników służby zdrowia zasługuje na trwałe upamiętnienie. Tym bardziej, że jak mówił Pan Prezydent Andrzej Duda 339 pracowników polskiej służby zdrowia 138 lekarzy, 138 pielęgniarzy, 19 położnych, 19 ratowników medycznych, 19 dentystów, 12 farmaceutów i innych pracowników takich jak felczerzy i diagności laboratoryjni oddało życie w walce z pandemią.
Zbudujmy Trwałe Miejsce Pamięci – w sąsiedztwie Stadionu Narodowego, który dziś jest szpitalem tymczasowym, a zarazem symbolem walki – poświęcone medykom, którzy oddali swoje życie ale także tym, którzy codziennie walczą o każde życie chorego. 
Niech to będzie miejsce, gdzie spotkają się rodziny ofiar pandemii ze wszystkich zawodów, gdzie wyleczeni pacjenci będą mogli położyć kwiaty, miejsce ponad podziałami, tak jak ponad podziałami jesteśmy ludźmi podatnymi na działanie i skutki choroby. 
Miejsce, gdzie upamiętnione zostaną nazwiska wszystkich pracowników polskiej służby zdrowia, którzy oddali życie w walce z pandemią.
Marek Piotr Borkowski – radny dzielnicy Praga Południe 
Michał Wierzbicki – redaktor naczelny portalu Warszawa w Pigułce”

Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w projekcie. Jesteśmy otwarci na propozycje i sugestie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c