Nie żyje Irena Szewińska, najlepsza lekkoatletka w historii polskiego sportu

Wiceprezes Polskiego Związku Komitetu Olimpijskiego, zdobywczyni siedmiu medali na igrzyskach olimpijskich i dziesięciu na mistrzostwach Europy. Irena Szewińska zmarła w wieku 72 lat.

Fot. Ja Fryta from Strzegom – Irena Szewińska. CC BY-SA 2.0.

Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich.

Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Wielokrotna reprezentantka Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W latach 1965–1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal.

Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 roku agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.

Po zakończeniu kariery sportowej w 1980 roku aż do 2009 roku zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a w latach 1997-2009 była jego prezesem. Zasiadała również w Radzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych, była członkiem PKOL i MKOL.

W 2016 roku jako pierwsza przedstawicielka sportu odebrała Order Orła Białego, czyli najwyższe polskie odznaczenie. Była odznaczana również m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.