Nie żyje Maciej Damięcki. Znany aktor filmowy i teatralny miał 79 lat

17 listopada 2023 roku zmarł wybitny polski aktor, Maciej Damięcki. Smutną wiadomość przekazał światu jego syn, Mateusz Damięcki, który na Facebooku podzielił się zdjęciem ojca z poruszającym napisem „Pa Tato”.

Fot. Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0 / Wikipedia

Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 roku w Podszkodziu, małej miejscowości w województwie świętokrzyskim. Jego życie i kariera artystyczna były ściśle związane z aktorstwem, co było naturalne, biorąc pod uwagę, że pochodził z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych, wywodzącej się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa.

Edukację aktorską rozpoczął w prestiżowej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1966 roku. Niedługo po zakończeniu studiów dołączył do zespołu Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie pracował w latach 1966–1984 i ponownie w latach 1985–1996. To właśnie w tym teatrze Damięcki zdobywał doświadczenie i rozpoznawalność, stając się jednym z najbardziej cenionych aktorów swojej generacji.

Jego kariera filmowa również była imponująca. Zagrał w około 40 filmach i serialach, wśród których były takie hity jak „Szatan z siódmej klasy”, „Przedwiośnie”, „Dom” oraz „Znachor”. Jego role często były chwalone za głębię emocjonalną i wyjątkową umiejętność wcielania się w postaci.

Odejście Macieja Damięckiego jest dużą stratą dla polskiego świata teatru i filmu. Jego wkład w kulturę polską, niezapomniane role i niezwykła osobowość zostaną zapamiętane na długie lata. Pożegnanie tak wybitnej postaci jest zawsze trudne, ale jego dziedzictwo artystyczne pozostanie z nami na zawsze jako inspiracja i przykład niezłomnej pasji do sztuki aktorskiej.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]