Nie żyje major Maria Kowalewska, ps. Myszka, żołnierz NSZ, uczestniczka Powstania Warszawskiego

Na wieczną wartę odeszła dziś ŚP. Pani Major Maria Kowalewska, ps. Myszka, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, Matka Chrzestna sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego – poinformował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak napisano w biogramie Marii Kowalewskiej na stronie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (ZŻNSZ) „Przyjęła konspiracyjny pseudonim »Myszka«. Miała wtedy 16 lat. Razem z nią zaprzysiężone zostały jej starsza siostra Urszula oraz serdeczna przyjaciółka Wanda Woś-Lorenc. Po zaprzysiężeniu skierowano je na przeszkolenie sanitarne. Zostały przydzielone do Batalionu NSZ im. Mączyńskiego. Dowódcą batalionu był Florian Kuskowski ps. »Szary«”.

Nie mając kontaktu z oddziałem zgłosiły się, jako sanitariuszki do polowego szpitala przy ul. Leszno na Woli. Po upadku Woli wyszły z Warszawy z ludnością cywilną. Skierowano je do obozu w Pruszkowie, uciekły z pędzonej do obozu kolumny mieszkańców stolicy i schroniły się u rodziny w Milanówku i Radomiu.

Po wojnie Maria Kowalewska uzyskała dyplom magistra biologii na UMK w Toruniu, gdzie zamieszkała wraz z mężem neurologiem Zygmuntem Kowalewskim. Do emerytury w 1997 r. pracowała w Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej (była kierowniczką Laboratorium Mykologicznego).


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c