Niebezpiecznie bez fotoradarów – ZDM pokazuje wyniki pomiarów

27 fotoradarów straży miejskiej do końca 2015 r. wyraźnie poprawiało bezpieczeństwo na warszawskich ulicach. W niektórych miejscach dozwoloną prędkość przekracza 85% pojazdów, a niektórzy z nich prawie 3-krotnie.

Fot. goldcd5 / YouTube

Fot. goldcd5 / YouTube

Badanie objęło trzy warszawskie arterie: Puławską, Jana III Sobieskiego i Modlińską, w miejscach gdzie stoją niedziałające obecnie (zasłonięte folią) fotoradary. Pomiary były dokonywane między 28 lutego a 16 marca br., przez całą dobę, przy suchej nawierzchni jezdni.

Modlińska
Pomiar przeprowadzony 13 marca wykazał, że dozwolonej prędkości (która jest tu podniesiona do 60 km/h) przestrzegało tylko 15% pojazdów! Przeciętny kierowca jechał 70 km/h, zaś aż 15% przekraczało dozwoloną prędkość o ponad 20 km/h. Nie zabrakło też piratów drogowych, którzy zgodnie z kodeksem za swoją jazdę powinni stracić prawo jazdy – „rekordzista” miał na liczniku 158 km/h.

Puławska
Tu również fotoradar zapewniał pieszym możliwość przejścia przez ruchliwą arterię. Po jego wyłączeniu ponad połowa kierowców przekracza dozwoloną prędkość – wielu z nich o 15-20 km/h. Tu również codziennie trafiają się kierowcy, pędzący ponad 130 km/h. Dzięki temu na tym odcinku „oszczędzą” 60 sekund.

Jana III Sobieskiego
Lepiej, ale tylko trochę, wygląda pomiar z ul. Jana III Sobieskiego. Tu statystyki poprawia fakt, że radar działał na skrzyżowaniu, więc wielu kierowców jedzie wolniej. Ale nawet tutaj 30-40% kierowców nie przestrzega dozwolonej prędkości. Również i tutaj trafiają się piraci, którzy poruszają się ponad 130 km/h.

„Badanie zamierzamy powtarzać w kolejnych kwartałach, niemniej już dziś widać, że problem nadmiernej prędkości w kolejnych miesiącach od wyłączenia radarów może być jeszcze większy. Jeszcze w styczniu, przy znacznie gorszych warunkach atmosferycznych, w tych samych miejscach ponad 90% kierowców przestrzegało dopuszczalnej prędkości.” – informuje ZDM


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c