Niemcy i Francja chcą zastąpienia UE „superpaństwem”. Rozmowy w Pradze i Warszawie

Niemcy i Francja wystąpiły z propozycją likwidacji Unii Europejskiej na rzecz stworzenia jednego „superpaństwa” z kluczową rolą Francji i Niemiec. Twór miałby pozbawić kraje suwerenności. Plan miał być dzisiaj przedstawiony w Pradze, a główne rozmowy miały toczyć się w Warszawie.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

TVP.info i program „Minęła 20” dotarli do 9-stronicowego dokumentu podpisanego przez przedstawicieli Francji i Niemiec. Przyjecie „superpaństwa” oznacza brak własnej armii i służb wywiadowczych, wprowadzenie wspólnego systemu prawnego, waluty, systemu podatkowego i zrezygnowanie z banku centralnego. Wspólny byłby też system wizowy i polityka zagraniczna.

Plan został przedstawiony na dzisiejszym spotkaniu szefa niemieckiego MSZ Franka Waltera Steinmeiera z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej, a rozmowy były kontynuowane w Warszawie.

W poniedziałek po południu w Warszawie spotkali się przedstawiciele resortów spraw zagranicznych: Polski, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Austrii. Witold Waszczykowski, minister Spraw Zagranicznych w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej twierdził, że „dziś nikt nie ma zamiaru tworzyć superpaństwa (…) Z dokumentów, jakie do nas docierają, (wynika, że) są próby stworzenia specjalnych stref w ramach UE. Specjalnych stref na bazie strefy euro”. Dodał jednak, że wprowadzenie tej waluty oznaczałoby katastrofę gospodarczą w Polsce, a więc Polska nie ma w tym interesu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c