Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego? Tajemnicza odpowiedź niemieckiego MSZ

Jak dowiedzieliśmy się podczas prezentacji Polskiego Ładu, rząd chce odbudować Pałac Saski. Czy Niemcy pomogą nam sfinansować projekt?

Widok ogólny mszy polowej na pl. Piłsudskiego. Widoczny Pałac Saski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pałac Saski był ikoną Warszawy i często pojawiał się na zdjęciach i filmach o przedwojennej Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim został wysadzony przez Niemców. Został z niego tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Próby odbudowy były już wcześniej. Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego odsłonięto piwnice i przystąpiono do prac, zabezpieczono nawet środki na odbudowę. Kiedy Lech Kaczyński został prezydentem Polski, władzę w stolicy przejęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która nakazała zakończyć prace, zamknęła projekt, a środki przekierowała gdzie indziej. Teren na którym stoi fragment pałacu, jak i cały Plac Piłsudskiego należą do m.st. Warszawy i bez jego zgody ciężko będzie cokolwiek z tym terenem uczynić.

Odbudowa Pałacu Saskiego jest związana z kwestią polskiej tożsamości, dziedzictwa kulturowego i historycznego. Jest ostatnim etapem rekonstrukcji Warszawy po zniszczeniach wojennych – mówił prof. Gliński. – Pałac Saski był świadomie, już po Powstaniu Warszawskim, wysadzony przez Niemców w celu zniszczenia polskiej kultury, unicestwienia nas jako wspólnoty kulturowej i politycznej – stwierdził.

Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Sieci” stwierdził, że „Niemcy powinni nam zapłacić setki miliardów dolarów za wszystkie zniszczenia z okresu II wojny światowej, choć pamiętamy także o rabunku z okresu I wojny światowej. Tę sprawę będziemy podnosili”.

PAP zapytał niemieckie MSZ czy pomoże w odbudowie Pałacu Saskiego. „Śledziliśmy na bieżąco doniesienia w polskich mediach na temat planowanej odbudowy Pałacu Saskiego. Według naszego rozeznania, planowanie jest jeszcze we wczesnej fazie. Będziemy nadal z zainteresowaniem śledzić ten projekt” – odparło niemieckie MSZ.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c