Niesamowite znalezisko w Wiśle: ząb mamuta! [ZDJĘCIA][AKTUALIZACJA]

[AKTUALIZACJA] Dziś rano po naszym wczorajszym artykule do redakcji Warszawy w Pigułce napisała dr Martyna Molak-Tomsia z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk:

Jestem genetykiem zajmującym się analizami antycznego DNA (czyli badaniem materiału genetycznego z starożytnych kości i innych materiałów) w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN. Byłabym wraz z moimi współpracownikami z Uniwersytetu Warszawskiego bardzo zainteresowana przeprowadzeniem badań genetycznych na znalezionym zębie.

Kontakt oczywiście przekazaliśmy, trzymamy kciuki za owocną współpracę, której wyniki będziemy dla Państwa publikować 🙂

 

W Wiśle oprócz niezliczonych śmieci i wyschniętych konarów drzew, znajdują się też prawdziwe archeologiczne skarby. Są więc przedwojenne wraki, części dawnego mostu Poniatowskiego lub tzw. smoki Lindleya. Pod względem wieku, niedawne znalezisko bije wszystkie inne na głowie. Znaleziono… ząb mamuta!

Fot. Marek Zaborski

Fot. Marek Zaborski

Podobne skarby znajdywane są bardzo rzadko w południowej części naszego kraju. Jest to chyba pierwsze znalezione w Polsce centralnej. Panowie Marek Zaborski i Tomasz Burzyński łowili akurat ryby, kiedy znaleźli ząb mamuta. Znalezisko po prostu wystawało z wody. Zostało odkryte od praskiej strony Wisły, na wysokości Grubej Kaśki. Ząb ma wagę 2.49 kg i wymiary: 21 x 17 x 9 (długość x wysokość x szerokość).

Fot. Marek Zaborski

 

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.