Mikołaj Kaczmarek z fanapge’a Kolor Historii wykonał tytaniczną pracę kolorując różne zdjęcia z okresu historii Polski. To, co nas najbardziej ujęło to zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Przerażające, ale też i piękne.
Kadr z archiwalnych kronik filmowych z okresu Powstania Warszawskiego 1944. Cywile uczą się strzelać. Jak widać nie tylko mężczyźni rwali się do walki z barbarzyńskim okupantem.
Powstanie Warszawskie. Śródmieście Północne. Patrol prowadzony przez por. Stanisława Jankowskiego „Agatona” na pl. Kazimierza Wielkiego przy bramie domu nr 8. Ujęcie w kierunku zachodnim. W tle po lewej widoczny budynek na posesji Wronia 3.
autor zdjęcia: Stefan Bałuk „Kubuś” „Starba”
źródło: MPW
Warsaw Uprising 1944
Kolejne bardzo znane zdjęcie. Wycieńczony Powstaniec wyciągany jest z kanałów wprost w ręce Niemców. Przy ciężkim oblężeniu kanały były niekiedy jedyną drogą komunikacji. Co jakiś czas Niemcy otwierali włazy, wrzucając do środka granaty.
Fotografia z Powstania Warszawskiego 1944.
Warsaw Uprising 1944.
Zródło: NAC
Śródmieście Północne. Grupa Powstańców z Oddziału Osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych (WZW) na kwaterze w kamienicy Lewenfisza przy pl. Napoleona. Na pierwszym planie plut. Hanna Pruszkowska „Baśka”, „Murmańska” z psem Kropką.
autor zdjęcia: Eugeniusz Lokajski „Brok”
źródło: MPW
Jedno z najsłynniejszych zdjęć II Wojny Światowej (po kolejnym moim progresie). Niemieccy zbrodniarze podczas pacyfikacji Getta Warszawskiego (19 kwietnia – 16 maja 1943.) Wojnę przeżył tylko chłopiec z rączkami w górze.
Jedno z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Prudential – najwyższy drapacz chmur w przedwojennej Polsce w momencie trafienia przez niemiecką artylerię.
Autor zdjęcia: Sylwester Braun
Krakowskie Przedmieście, ujęcie z wnętrza kościoła św. Krzyża
autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman
źródło: MPW
data wykonania: 20 sierpnia 1944
Kadr z archiwalnych filmów kręconych w czasie Powstania Warszawskiego. . Powstańcy po zdobyciu budynku PASTY – (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej).
Jedno z najsłynniejszych zdjęć z Powstania Warszawskiego.
Różyczka Goździewska – Ośmioletnia sanitariuszka , dziecko, które ratowało życie innym. Pomagała w szpitalu polowym kompanii „Koszta” w kamienicy przy Moniuszki 11. Dzięki jej wysiłkom uratowano życie wielu osób.
Różyczka przeżyła wojnę. Po jej zakończeniu mieszkała we Francji, gdzie zmarła w 1989 r. w wieku 53 lat.
Autor : Eugeniusz Lokajski Brok
Zródło : MPW
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl