Niezwykłe miejsce dla mieszkańców Warszawy. Powstaje Terminal Kultury Gocław

Gocław – dzielnica wielkości Jeleniej Góry, Piły czy Inowrocławia, a większy od Pruszkowa, Łomży, Mielca, Ełku, Gniezna, Chełma czy Przemyśla – nie miała dotąd ośrodka kultury z prawdziwego zdarzenia! Pękająca w szwach biblioteka przy Meissnera, maleńki dom kultury obok basenu Wodnik, kilka małych sal dla seniorów w klubie na Pawlikowskiego to zdecydowanie za mało! Radny Marek Piotr Borkowski podzielił się z naszą redakcją autorskimi zdjęciami z wnętrza inwestycji.

Gocław zasługuje na przybytek kulturalny najwyższej jakości. Zasługuje na bibliotekę XXI wieku, na sale rehabilitacyjne dla seniorów, na ogródek na dachu, który uprawiać będą sami mieszkańcy! Na salę widowiskową, scenę letnią i sale edukacyjne.

Dlatego też przed laty władze dzielnicy zdecydowały, by wykorzystać pas terenu przy skrzyżowaniu ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Fieldorfa, obok Tesco, i postawić na nim dom kultury z prawdziwego zdarzenia.

Wstępne prace przygotowawcze w Urzędzie Dzielnicy ukończono w 2016 roku. Następnie rozpisano konkurs na projekt architektoniczny, który wygrało Biuro 87a z Opola.

Potem nastąpił niefortunny, długi okres kolejnych przetargów. Okazało się, że szacunki ekspertów znacznie odbiegają od wymagań ewentualnych wykonawców. Ceny usług i materiałów poszybowały w górę. Potrzeba było pomocy finansowej Rady Warszawy, by można było 28 lutego 2019 podpisać w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy umowę na wykonanie Centrum. Przetarg na wykonanie wygrała firma MTM Budownictwo z Tarnowa. Koszt inwestycji – 39 666 000 zł.

Po 10 dniach ruszyły prace na terenie budowy.

Harmonogram zakładał oddanie inwestycji w marcu 2021, ale zarówno pandemia, jak trudności na rynku pracowników nieco opóźniły realizację. Zakładamy, że jesienią 2021 odbędzie się uroczyste otwarcie Terminalu Kultury Gocław.

CEK będzie filią Centrum Promocji Kultury i pomieści m.in. Klub Kultury Gocław, Bibliotekę Publiczną oraz Europejskie Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku.

Oficjalnie dyrektorem placówki jest Mirosław Salach, szef CPK, ale kierownikiem Terminala będzie Jacek Białek, znany mieszkańcom animator i pracownik Klubu Kultury Gocław. Także proces doboru kadry jest ukończony bądź na ukończeniu. Można zajrzeć do pana Jacka, jest codziennie na budowie Terminala.

Opis architektoniczny Centrum Edukacyjno-Kulturalnego

Działka pozostanie ogólnodostępna, nie planuje się ogrodzenia. Część drzew, niekolidujących z zabudową zostanie zachowana. Przewiduje się nowe nasadzenia i zachowanie przynajmniej 25% terenów biologicznie czynnych.

Zagospodarowanie terenu wokół budynku: parking dla samochodów i rowerów, będzie scena letnia (od strony zachodniej, od str. ronda Skolimowskiej, jest w ścianie przeszklone przejście, które latem będzie można otworzyć, a widownia na leżakach na traw=ie), widownia sceny letniej.

Parter budynku zajmie Centrum Promocji Kultury (KKG) z salą wielofunkcyjną i salą wykładowo-zajęciową z zapleczami socjalnymi i technicznymi. W sali widowiskowej warto zwrócić uwagę na nowoczesne, teleskopowe rozwiązanie widowni na ok. 300 miejsc, którą można złożyć, by powiększyć powierzchnię sali i urządzić np. bal.

Na parterze budynku wydzielona została powierzchnia dla potrzeb Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku z zapleczem socjalnym i pomieszczeniami gospodarczymi. Seniorzy będą mogli odbywać tu m.in. fizjoterapię i zajęcia warsztatowe.

Pierwsze piętro budynku przeznaczone jest na potrzeby Biblioteki Publicznej im. Rumla z wypożyczalnią i czytelnią, z zapleczem sanitarnym, pomieszczeniami technicznymi i gospodarczymi.

Drugie piętro obiektu przeznaczone jest dla Centrum Promocji Kultury z salami przeznaczonymi do zajęć programowych.

W piwnicy znajdują się pomieszczenia magazynowe, techniczne, szatnie/wózki, pomieszczenia porządkowe i zaplecze socjalne.

Pow. działki: 10029 m²

Pow. zabudowy: 2878,28 m²

Konstrukcja żelbetowa szkieletowa

Podpiwniczenie 60%

Dach płaski. Znajdują się na nim szklarnie i będą trawniki. Pow. dachu zielonego 800 m²

Wysokość 14,5m

Pow. użytkowa ok. 6000 m2

Kubatura: ok. 34000 m³

Pow. zieleni: 2417,23m²

Ilość osób przebywających jedn. w budynku – 900

Ilość zatrudnionych – 30 osób

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]