Niezwykłe odkrycie podczas remontu kamienicy przy Nowym Świecie

W trakcie remontu lokalu użytkowego w kamienicy przy ul. Nowy Świat 39 odsłonięto mozaikę autorstwa Andrzeja Konarskiego.

20160121_095728

Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Ciekawego odkrycia dokonali nowi najemcy lokalu przy ul. Nowy Świat 39. Wszystko się stało przy okazji remontu lokalu, który na pierwszy rzut oka był zwykłym pomieszczeniem pozbawionym jakichkolwiek walorów zabytkowych. Nikt się nie spodziewał, że po wielu latach od poprzedniego remontu, pod płytami karton-gipsowymi może się skrywać tak niecodzienna mozaika.

Odkryta dekoracja naścienna pochodzi z lat 60 XX wieku i została zaprojektowana dla lokalu użytkowego, który po odbudowie kamienicy po zniszczeniach wojennych użytkowany był przez Przedsiębiorstwo Barów Mlecznych, a następnie Zakład Mleczarski „Mokotów”. Mozaika pierwotnie zajmowała całą powierzchnię ścian we frontowej sali lokalu, obecnie zachował się jedynie pas w górnej ich partii. Stan zachowania mozaiki, poza miejscowymi uszkodzeniami, jest dobry. Od ok. 2000 roku była ona w całości zakryta płytami karton-gipsowymi.

Inwestorzy prowadzący remont o swoim odkryciu od razu zawiadomili konserwatora. Dzięki temu można było wspólnie ustalić, w jaki sposób mozaikę nie tylko ochronić, ale także poddać konserwacji i wyeksponować.

Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.