Niezwykłe zakończenie lata na placu Defilad

W niedzielę, 27 września, o godzinie 19.00 Warszawska Opera Kameralna zaprezentuje jeden z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, ostatnią kompozycję genialnego twórcy.

Fot. UM Warszawa

Fot. UM Warszawa

Najprawdopodobniej będzie to najpopularniejsze tej jesieni wydarzenie z kategorii muzyki klasycznej – do tej pory na wydarzenie na facebook’u „Requiem na Placu Defilad” zapisało się ponad 5000 osób.  Skomponowane w 1791 roku „Requiem d-moll” jest dziełem wyjątkowym w twórczości artysty. Historia jego powstania jest owiana legendą. Zamówienie na mszę żałobną Mozart otrzymał listownie od anonimowej osoby, której tożsamość udało się ustalić dopiero po śmierci kompozytora.

Epokowe dzieło, jeden z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki, zabrzmi na placu Defilad w wykonaniu czworga wybitnych solistów-śpiewaków WOK: Justyny Stępień, Anety Łukaszewicz, Tomasza Krzysicy i Wojciecha Gierlacha oraz Zespołu Wokalnego i orkiestry Sinfonietta WOK pod batutą Rubena Silvy.

Wrześniowy koncert jest zwieńczeniem letniej odsłony projektu „Miasto i ogród”  realizowanego wspólnie przez instytucje kultury oraz klubokawiarnie działające w przestrzeni Placu – m.in. barStudio i Cafe Kulturalna, Teatr Studio i Teatr Dramatyczny.

Cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Plac Defilad” jest projektem organizowanym przez Miasto Stołeczne Warszawa. Jego operatorem jest Teatr Studio, a głównym partnerem Pałac Kultury i Nauki. Celem Projektu jest zmiana przestrzeni Płyty Głównej Placu Defilad, która wcześniej była niefunkcjonalną „betonową pustynią” w miejsce przyjazne dla mieszkańców i turystów. Projekt rozpoczął się w roku 2014 i zaplanowany jest na trzy lata. Działania prowadzone w 2014 roku, jak i w 2015 roku, zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez mieszkańców i turystów.

Zmiana przestrzeni Płyty Głównej placu Defilad odbywa się dzięki różnorodnym działaniom: nowa architektura przestrzeni poprzez organizację ogrodu i wstawienie outdoorowych mebli, organizacja wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, organizacja spotkań, debat i dyskusji na ważne dla mieszkańców tematy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.