Niezwykły pomysł, który zdobył serca Warszawiaków. „Central Park” wokół Pałacu Kultury

Pomysł Patrycji Stołtny i Michała Sapko nie jest nowy, ale został „odkryty” na nowo i rozpowszechniony przez Jana Śpiewaka. Od czasu jego udostępnienia poruszył on serca warszawiaków, którzy są nim zachwyceni.


Plac Defilad ma być poddany rewitalizacji. Ratusz szuka pomysłu na zagospodarowanie ogromnej przestrzeni. Chociaż projekt „Dajmy Placu Odetchnąć” nie jest na liście oficjalnych pomysłów zgłoszonych do miasta, został on zakwalifikowany do konkursu „Patrz na Plac” organizowanego przez FUTUWAWA jeszcze w 2016 roku.

„Koncept zaproponowanej przez nas metamorfozy daje zieleni pierwszeństwo. Cała powierzchnia placu jest strukturą, która oddycha. Z uwagi na rangę tego miejsca, ważne jest to, aby jakość i wartość estetyczna tej przestrzeni zachęcała ludzi do spędzania tam wolnego czasu. Założeniem konceptu „Plac Oddechu” jest stworzenie kompleksu zielonej infrastruktury, która przyciąga mnogością wydarzeń i zarazem pełni rolę społeczną” – argumentują autorzy pomysłu na stronie konkursu.

„Musimy pamiętać, że ludzie czują się komfortowo w zielonym środowisku. Formy mocno zabudowane, betonowe, są znacznie słabiej akceptowane i wywołują zaniepokojenie. Pałac Kultury i Nauki wkomponowany jest w całość założenia jako obiekt przestrzenny, który w skali człowieka nie będzie tak monumentalny, a zostanie odpowiednio zespolony w przestrzeniach symultanicznych całości placu oraz otaczającej go zieleni. Spoiwem nowego placu mają być ludzie i zieleń, które mogą zbudować solidne relacje i przyczynią się do zmiany myślenia o przestrzeni publicznej” – dodają autorzy.

Pomysł udostępnił Jan Śpiewak, a post błyskawicznie się rozprzestrzenił. Na Facebooku zdobył już ponad 5,3 tys. reakcji i udostępniono go ponownie 1,5 tys. razy. Warszawiacy żywo komentują prace. Chociaż wśród blisko 500 głosów, nie brakuje także komentarze negatywnych są one w zdecydowanej mniejszości.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c