Noc Muzeów z Fundacją Szkolną [NASZ PATRONAT]

Podczas swojego debiutu na Nocy Muzeów Fundacja Szkolna zaprezentowała między innymi eksperymenty, nowoczesne technologie i wystawy. Nie zabrakło także dzieł znanego polskiego fotografa i prelekcji naukowej.

Wystawa obrazów Boba Renaud

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów wśród 180 placówek 17 z nich po raz pierwszy postanowiło wziąć udział w wydarzeniu. Jednym z takich miejsc była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 20 im. Jana Gutenberga Fundacji Szkolnej w Warszawie, gdzie odbyło się wydarzenie zatytułowane: „#SchoolART – Nowoczesny Wymiar Szkoły”. Na gości czekało wiele różnych atrakcji.

Noc Muzeów z Fundacją Szkolną rozpoczęła się od prelekcji archeologów – Marzeny Ożarek-Szilke i Wojciecha Ejsmonda. Ich zespół naukowy dokonał niedawno przełomowego odkrycia pierwszej na świecie mumii egipskiej w ciąży, o czym pisały największe światowe serwisy informacyjne. Wszystko w ramach Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii „Warsaw Mummy Project”.

– Musimy publikować wyniki badań kolejnych mumii, bo to jest pierwsza z całej serii mumii, które będziemy prezentować w artykułach naukowych. Każda mumia to oddzielna historia – powiedzieli naukowcy pytani o dalsze plany.

Obrazy inspirowane Warszawą i sztuka nauki

Prelekcja zespołu naukowego Marzeny Ożarek-Szilke

Następnie na gości Nocy Muzeów czekały różne wydzielone strefy. W jednej z nich dzieci i młodzież, a także pomagający im dorośli, brali udział w eksperymentach naukowych – można było między innymi samodzielnie wyodrębnić swoje DNA, stworzyć świecę z wosku pszczelego, a także zobaczyć możliwości ozobota. W drugiej sali królowały roboty i drukarki 3D, a w kolejnych wystawy.

Swój debiut miał Bob Renaud, lektor języka angielskiego pochodzący z Teksasu, którego ogromną pasją jest malowanie obrazów. Jego dzieła inspirowane są życiem w Polsce, a niektóre z nich wprost nawiązują do wydarzeń w stolicy kraju. Gościnnie w szkole ukazały się także fotografie Tomka Sikory, jednego z największych polskich fotografów, z kolekcji „Dysharmonia” powstałej we współpracy z Jagą Hupało, Dyrektor Artystyczną Pracowni Jaga Hupało Born To Create. Nie zabrakło również prac uczniów szkoły i krótkiego pokazu umiejętności wokalnych oraz tanecznych.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, zwłaszcza pod względem frekwencji. Odwiedziło nas wielu miłośników sztuki i nauki. Nie możemy doczekać się kolejnej edycji – powiedzieli organizatorzy wydarzenia.

Aktualnie w mediach społecznościowych Fundacji trwa TYDZIEŃ NOCY MUZEÓW, podczas którego można zobaczyć, co działo się w sobotę.

Nowoczesny wymiar szkoły w Fundacji Szkolnej w Warszawie

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]