Nowa ustawa o zakazie spożywania alkoholu. Nie napijesz się już na bulwarach

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kolejny projekt zaostrzający obecne ograniczenia w piciu alkoholu. Poprzednio ograniczenia dotyczyły konkretnych miejsc np. ulic, placów, skwerów czy parków. Dodatkowo resort chce wprowadzić ograniczenia w emisji reklam piwa.

Fot. Pixabay

 

Resort argumentuje, że potrzebne są rozwiązania, które pomogą ograniczyć spożycie alkoholu. Najnowsze dane mówią, że Polacy piją dużo więcej niż wynosi średnia Unii Europejskiej, a liczba ta rośnie. Dlatego czeka nas zaostrzenie przepisów.

Rozszerzenie zakazu spożywania napojów procentowych  spowoduje, że prawo nie będzie już wybiórcze i nie ograniczy się tylko do parków, skwerów czy ulic tak, jak jest teraz, ale do wszystkich miejsc publicznych. Jak możemy przeczytać w konwencji przyjętej przez Zgromadzenie ONZ 15 grudnia 1997 r., a ratyfikowaną przez Polskę w 2003 r. miejsce użyteczności publicznej to „miejsce które jest dostępne lub otwarte, niezależnie, czy stale, okresowo, czy od czasu do czasu, dla przedstawicieli ogółu społeczeństwa, i ma charakter handlowy, biurowy, kulturalny, historyczny, oświatowy, religijny, rządowy, rozrywkowy, wypoczynkowy lub inny, dostępny lub otwarty dla publiczności”. W skrócie oznacza to, że picie na bulwarach np. popularnych „schodkach” skończy się mandatem i odwołanie się do sądu może nie pomóc. Nadal będzie jednak można spożywać alkohol w miejscach do tego wyznaczonych więc np. kupując i spożywając go przy barze.

Ponadto projekt przewiduje zakaz reklamowania piwa do godz. 23.00. Obecnie piwo reklamować można od godz. 20.00 do godz. 6.00 rano.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.