Nowe przepisy! Rowerzyści będą musieli opuścić pojazd komunikacji miejskiej gdy…

1 lipca wchodzą w życie zmiany w przepisach obowiązujących w komunikacji miejskiej w Warszawie. Zmiany dotyczą m.in. rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Przepisy porządkowe zostały zaś oddzielone od regulaminu przewozów.

Fot. ZTM

Fot. ZTM

Do najważniejszych zmian, które znalazły się w przepisach porządkowych, należy doprecyzowanie zasad dotyczących przewozu rowerów. Jednoślad może być przewożony w specjalnym stojaku w pociągach lub w wyznaczonym miejscu w autobusie, tramwaju lub metrze. Należy jednak pamiętać, że miejsce to przeznaczone jest w pierwszej kolejności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla wózków dziecięcych. Jeżeli pasażer przewozi rower w pojeździe komunikacji miejskiej, zobowiązany jest zwolnić je i opuścić pojazd, gdy tylko poprosi o to osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub pasażer z wózkiem dziecięcym.

W przepisach porządkowych znalazł się również zapis dotyczący osób zagrażających bezpieczeństwu, porządkowi lub narażających współpasażerów na dyskomfort, z powodu braku zachowania elementarnej higieny. Osoby te mogą zostać poproszone o opuszczenie pojazdu lub stacji metra. Stanie się tak, gdy do prowadzącego pojazd, kontrolera biletów, pracownika nadzoru ruchu, obsługi metra lub funkcjonariusza Straży Miejskiej zwrócą się inni pasażerowie.

Zmieniają się również zasady dotyczące osób z niepełnosprawnością czekających na pojazd komunikacji miejskiej. Pasażerowie z widoczną niepełnosprawnością ruchową, poruszające się z białą laską lub psem asystującym, powinny czekać w przedniej części przystanku. Kierowca lub motorniczy, w razie potrzeby pomoże pasażerowi wsiąść do pojazdu. Ponadto, autobus zatrzyma się na przystanku „na żądanie”, nawet jeżeli osoba z niepełnosprawnością nie będzie sygnalizowała takiej potrzeby.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c