Nowe przepisy weszły w życie! Wysokie mandaty za nowe przewinienia!

Od czerwca w życie weszły znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym. Wielu kierowców będzie musiało zmienić przyzwyczajenia.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Ustawa została przyjęta w marcu, a z dniem 1 czerwca weszła w życie. Wiele przepisów się zmieniło.

Po pierwsze pieszy na pasach ma pierwszeństwo. W przepisach sprecyzowano, że pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo zawsze, a pieszy oczekujący na przejście ma pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami za wyjątkiem tramwajów. Kierowca, który widzi, że pieszy oczekuje na pasach lub już na nie wszedł, musi się zatrzymać umożliwiając mu bezpieczne przekroczenie jezdni.

Ograniczenia dotykają też samych pieszych. Osoba oczekująca lub wchodząca na przejście nie może korzystać ze smartfona czy innego urządzenia elektronicznego „w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Zabrania się również wchodzenia na jezdnie w ostatniej chwili, wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Zmiany dotyczą też tzw. „jazdy na zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp między pojazdami musi być nie mniejszy niż połowa prędkości. Kierowca jadący po autostradzie z prędkością np. 100 km/h musi zachować 50 metrów odstępu. Wyjątkiem jest manewr wyprzedzania.

Trzecią bardzo ważną zmianą jest ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym, a co za tym idzie również w mieście. Wcześniej w godzinach nocnych można było poruszać się z prędkością 60 km/h. Teraz niezależnie od godziny ograniczenie będzie wynosiło 50 km/h.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c