„Nowi warszawiacy” zasilili budżet o ponad 75 mln zł

W ubiegłym roku ponad 21 tysięcy osób po raz pierwszy zapłaciło podatek PIT w Warszawie. Dzięki temu miasto zarobiło 75 mln zł.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że aż 21 036 nowych osób zdecydowało się rozliczyć w Warszawie podatek za 2014 r. (składanie PITów do końca kwietnia 2015 r.). Jest to rekordowa liczba. Jeszcze kilka lat temu, np. w 2009 r. kiedy nie było kampanii oraz działań zachęcających przyjezdnych do płacenia podatku PIT w Warszawie, przyrost nowych podatników wynosił niespełna tysiąc osób.

Wyższa liczba mieszkańców Warszawy, którzy w zeznaniach podatkowych za 2014 rok wykazali Warszawę jako miejsce zamieszkania, spowoduje, że Warszawa osiągnie wyższe dochody z tego tytułu po dwóch latach, tzn. w 2016 roku. Dzięki wzrostowi liczby mieszkańców – podatników w 2014 roku o 21 tys. osób – dochody do budżetu będą wyższe o 75,4 mln zł. Środki te zasilają miejską kasę i są przeznaczane na funkcjonowanie oraz rozwój miasta.

Warszawa przyciąga wiele osób, które decydują się na pracę i mieszkanie w stolicy, nierzadko zapominając o płaceniu tutaj podatku PIT. Dochody miasta z tego źródła są największe i wynoszą ponad 1/3 całego budżetu, dlatego są tak ważne dla rozwoju miasta. W 2016 r. będzie to 4,544 mld zł. Dzięki tym środkom funkcjonuje i rozwija się komunikacja publiczna, remontowane i budowane są drogi i ścieżki rowerowe, działają domy kultury, czy realizowane są różnego rodzaju programy dla juniorów i seniorów, jak np. Zima w mieście.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c