Nowy pawilon w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci

Warszawski Szpital dla Dzieci przy ul. Kopernika wzbogacił się o nowy pawilon. Trzy piętrowy budynek pomieści izbę przyjęć, blok operacyjny i sale rehabilitacyjne i gabinety zabiegowe.

dsc_2597_0

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/

Bardzo cieszę się z naszego dzisiejszego spotkania i jego okoliczności. Choć to może niestosowne by wyrazić radość z powstania nowego budynku szpitala to bez wątpienia mogę powiedzieć, że cieszę się, że Państwa warunki pracy i leczenia młodych pacjentów poprawiają się – mówił podczas uroczystości otwarcia nowego pawilonu Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. – W ciągu ostatnich ośmiu lat wydaliśmy na inwestycje, remonty i budowy w stołecznych w szpitalach i przychodniach ponad miliard złotych. Pozwoliło nam to wybudować lub poddać modernizacji ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych różnego rodzaju obiektów. Znaczna część tej liczby została wybudowana właśnie w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci. – dodał.

Całkowity planowany koszt inwestycji – 29,5 mln zł, w tym 6,7 mln zł pierwsze wyposażenie m.in.: aparaty RTG ramię C, 2 stoły operacyjne, kardiomonitory, aparat do znieczulenia, zestawy narzędzi do zabiegów chirurgicznych, urologicznych, laryngologicznych, ortopedycznych, respiratory, pompy infuzyjne, sprzęt rehabilitacyjny.

W nowym budynku C o powierzchni użytkowej 1,5 tys m2, połączonym z istniejącym zabytkowym budynkiem A, zostały zlokalizowane:

  • poziom -1 – dwie sale operacyjne z zapleczem, w tym sala przygotowania na 4 łóżka,
  • parter – izba przyjęć i pomocy doraźnej,
  • I piętro – ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej,
  • II piętro – ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej oraz dział farmacji,
  • III piętro – pracownie diagnostyczne.

Inwestycje w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci
W budżecie m.st. Warszawy na modernizację, rozbudowę i doposażenie Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przeznaczono 82,2 mln zł,  z tego:

  • dotacje przekazane w latach 2007 – 2015 wyniosły 51,2 mln zł,
  • dotacje zaplanowane na lata 2016 – 2019 to 31 mln zł.

Inwestycje zrealizowane (lata 2010-2011)
W lipcu 2011 roku w wykończonym budynku B-3 rozpoczął działalność Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu. Koszt inwestycji – 4,7 mln zł, w tym kompleksowe wyposażenie – 1,1 mln zł.

W Ośrodku zlokalizowano pomieszczenia umożliwiające świadczenie usług dla dzieci i młodzieży w zakresie rehabilitacji ortopedycznej. Na powierzchni 780m2 znajdują się gabinety lekarskie, kinezyterapia, fizykoterapia, hydroterapia, recepcja, przebieralnie dla pacjentów, szatnie dla personelu, sanitariaty przystosowane dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych.

W styczniu 2012 roku uruchomiono zmodernizowaną Przychodnię i Oddział Pediatryczny w budynku B2. Koszt inwestycji – 7,3 mln zł, w tym pierwsze wyposażenie – 0,7 mln zł.
Na I i II piętrze budynku został ulokowany Oddział Pediatrii, który dotychczas funkcjonował w zabytkowym budynku A. Parter budynku przeznaczony został na potrzeby Przychodni Przyszpitalnej z Pracownią Urodynamiki, Pracownią Endoskopii, Zespołem Lekarsko-Zabiegowym Poradni Chirurgicznej, gabinetami lekarskimi, pokojem wypoczynkowym pacjentów i rejestracją.

Warszawski Szpital dla Dzieci jest pierwszym szpitalem dziecięcym, jaki powstał na ziemiach polskich – działa nieprzerwanie od ponad 145 lat. Jest jednym z 11 szpitali miejskich i jedynym dedykowanym wyłącznie leczeniu najmłodszych pacjentów. Oprócz opieki stacjonarnej szpital prowadzi również lecznictwo ambulatoryjne, zapewniające dostęp do wielodyscyplinarnej opieki specjalistycznej. O jego istotnym położeniu na medycznej mapie warszawy może świadczyć fakt, że w  2014 r. na oddziałach szpitalnych było leczonych ponad 4400 dzieci i młodzieży, a z pomocy poradni przyszpitalnej skorzystało ponad 51 tys. osób.

źródło: http://www.um.warszawa.pl/

dsc_2774

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/

dsc_2699

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/

dsc_2670

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/

dsc_2666

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/

dsc_2673

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/

dsc_2688_0

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/

fot

Fot. R. Motyl http://www.um.warszawa.pl/


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.