Nowy podatek od mięsa? Unia Europejska toczy dyskusje, niektóre kraje już chcą go wprowadzić
Opodatkowanie produktów mięsnych to kwestia, która wzbudza wiele emocji w Europie. Z jednej strony, naukowcy podkreślają, że jest to niezbędny krok w walce z globalnym ociepleniem, ale z drugiej – obawy dotyczące ekonomicznych konsekwencji takiego ruchu dla najmniej zamożnych oraz dla samych producentów z których nie wszyscy to bogacze.
Portal 300gpospodarka opisuje, że w 2020 roku temat opodatkowania produktów mięsnych był dyskutowany przez Parlament Europejski. Mimo że kwestia ta nie przeszła poza etap dyskusji, zainteresowanie tym zagadnieniem nie zniknęło. Politycy w Europie są świadomi ekologicznych korzyści związanymi z wprowadzeniem takiego podatku, ale jednocześnie nie chcą obciążać nadmiernie portfeli obywateli, zwłaszcza tych o niższych dochodach. To główny powód, dla którego decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Zainteresowana nowym podatkiem jest m.in. Dania. Unia Europejska nie ma nic przeciwko, by kraje członkowskie same wprowadzały podatek mięsny więc kwestia ta jest żywo dyskutowana wśród mieszkańców.
Wielka Brytania ma propozycje
Interesujące podejście zaproponowali badacze z Wielkiej Brytanii. W celu zrównoważenia wpływu nowego podatku na konsumenckie portfele, Brytyjczycy proponują zwiększenie podatku VAT na produkty mięsne, jak również obniżenie tego podatku na warzywa oraz owoce. Dodatkowe wpływy z podatku VAT od mięsa miałyby zostać przeznaczone na pomoc dla najbiedniejszych.
Unia Europejska charakteryzuje się dużą różnorodnością w zakresie opodatkowania towarów. Dlatego wprowadzenie jednolitej stawki VAT na mięso miałoby różne skutki w poszczególnych krajach – od braku wzrostu cen w krajach bałtyckich i Bułgarii do znacznego wzrostu o 21% w Irlandii.
Warto zaznaczyć, że już teraz rolnicy są obciążeni zarówno dodatkowymi opłatami związanymi z emisją gazów cieplarnianych, jak i nadmierną biurokracją. Hodowcy zmuszani są też do cotygodniowych sprawozdań, które składa się w systemie ARiMR. Chociaż opodatkowanie produktów mięsnych może przynieść korzyści ekologiczne, niezbędne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich aspektów takiego rozwiązania. Wszelkie decyzje w tej kwestii powinny być podjęte z uwzględnieniem ekonomicznego dobrobytu wszystkich Europejczyków.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.