Nowy podatek podpisany przez prezydenta. Wchodzi od stycznia 2021 roku

Od nowego roku producenci napojów słodzonych zapłacą podatek cukrowy. Eksperci nie mają wątpliwości, że tak naprawdę zostanie on dodany do ceny napoju.

Fot. Pixabay

Nowa ustawa zakłada podatek w zależności od zawartości cukru lub substancji słodzącej w produkcie.

Jeżeli jest ich mniej niż 5 gram na 100 ml producent zapłaci 50 gr więcej za litr. Za każdy dodatkowy gram firma będzie musiała uiścić 5 gr. To nie wszystko, bo za każdy litr napoju z kofeiną lub tauryną, producent zapłaci 10 gr. Szacuje się, że dzięki temu wpływy do budżetu wyniosą 3 mld zł rocznie.

Polska Federacja Producentów Żywności zwróciła się do prezydenta, by ten zawetował podatek cukrowy.

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy celem projektu jest „wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie opłaty na napoje z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje, substancji słodzących, kofeiny lub tauryny”.

Producenci nie mają jednak wątpliwości, że nowy podatek to nie tylko walka z otyłością, ale również obciążenie finansowe dla branży. Ostrzegają, że to skazanie małych firm na bankructwo, a pracowników na bezrobocie. Zdaniem producentów, wprowadzenie projektu może doprowadzić do zwolnienia 40 tys, pracowników, nie tylko w samych zakładach produkcyjnych, ale w całym łańcuchu dostaw od rolników, przez zaopatrzenie aż po dystrybucję.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c