Nowy „podatek” wchodzi w życie. Wzrosty cen nieuniknione

Wraz z nadejściem nowego roku w życie wejdzie tak zwany „podatek” cukrowy. To dodatkowa opłata, jaka zostanie nałożona na niektóre produkty z cukrem i substancjami aktywnymi takimi jak kofeina. Już teraz wiadomo, że napoje będą dużo droższe.

Fot. Gustavo Fring / Pexels

W teorii nowa opłata ma zniechęcić konsumentów do kupowania niezdrowych produktów. Przychody z niej mają być wydatkowane m.in. na edukację i walkę z otyłością. Jak będzie w praktyce okaże się z czasem.

Już teraz wiadomo, że wzrosną opłaty za niektóre towary. Będą to napoje słodzone, energetyki i alkohole w małych pojemnościach, czyli tak zwane małpki. Opłata będzie dzieliła się na część stałą i zmienną. Część stała to 50 gr za litr każdego słodkiego produktu lub 10 groszy za litr produktu który ma w sobie substancje aktywne na przykład kofeinę. Opłata zmienna wynosi 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Wiadomo już, że Coca-Cola zarówno w wersji oryginalnej, jak i zero ze słodzikiem znacznie zdrożeje. To jeden z najpopularniejszych napojów słodzonych na polskich stołach. Do sieci trafiły przewidywane podwyżki coli dla każdej pojemności z osobna.

 • Pojemność 330 ml
  Coca-Cola – 0,30 zł
  Coca-Cola Zero – 0,20 zł
 • Pojemność 500 ml
  Coca-Cola – 0,45 zł
  Coca-Cola Zero – 0,30 zł
 • Pojemność 850 ml
  Coca-Cola – 0,77 zł
  Coca-Cola Zero – 0,51 zł
 • Pojemność 1,5 l
  Coca-Cola – 1,35 zł
  Coca-Cola Zero – 0,75 zł
 • Pojemność 2 l
  Coca-Cola – 1,80 zł
  Coca-Cola Zero – 1,20

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c