Nowy salon fryzjerski w Warszawie, dawna pasja, czyli o tym jak nowoczesność może przenikać się z klasycznymi inspiracjami

Salony fryzjerskie stają się coraz bardziej doceniane w Polsce. Sztuka fryzjerstwa zaczyna wracać do łask, powraca moda na wysokiej jakości usługi, niczym w latach dwudziestych i trzydziestych minionego wieku. Nie bez kozery o nich wspominamy, bo wówczas narodziła się sztuka polskiego fryzjerstwa. Nowy salon, który powstaje w Warszawie, ma być odpowiedzią na odwieczną tęsknotę za jakością, finezją, nowoczesnością i tradycją. Dowiedzmy się o nim czegoś więcej.

Fot. Materiały prasowe

KIM SĄ ZAŁOŻYCIELE SALONU FRYZJERSKIEGO 1909?

To fryzjerzy nie tylko z klasą i wprawnym okiem, ale także wieloletnim doświadczeniem. 1909 – salon fryzjerski został założony przez małżeństwo wyjątkowych fryzjerów. Za Panem i Panią Fryzjer kryją się Katarzyna Poniatowska-Miłek oraz Dariusz Miłek, a więc osoby, które na niejednej fryzurze „stępiły nożyczki”. To doświadczenie i wiara w to, że ponadczasowa klasyka może doskonale łączyć się i współgrać z nowoczesnymi trendami. Wystarczy tylko wiedzieć jak wykorzystać to nietypowe połączenie.

Skąd ta intrygująca data?

Nazwa salonu 1909Fryzjerzy została niewątpliwie zainspirowana historią i jest to historia nierozerwalnie związana z fryzjerstwem. Z fryzjerstwem polskim, dodajmy. Jest to rok, który na stałe wpisał się w światową modę jako moment, w którym Antoni Cierplikowski – mistrz fryzjerstwa – wypromował fryzurę „na chłopczycę”. Burza, jaka wówczas się podniosła zrewolucjonizowała świat, jaki znali współcześni Cierplikowskiemu. To właśnie jego postać stała się ojcem chrzestnym całego salonu 1909. Z jego twórczości czerpią właściciele inspiracje oraz starają się utrzymywać całe swoje Atelier w klimacie retro właściwym dla epoki, w której żył i tworzył Cierplikowski. Sam mistrz Cierplikowski to osoba o wyjątkowym życiorysie. Bez pardonu łamał konwenanse i w czasach, gdy zmiany wyglądu i sztuki fryzjerstwa nie były dobrze widziane nie bał się wprowadzać odważnych rozwiązań. Do tego właśnie nawiązuje 1909.

Fot. Materiały prasowe

Antoni Cierplikowski urodził się dwa stulecia temu, a właściwie w 1884 roku w Sieradzu. Początkowo – głównie za sprawą nacisków ze strony rodziców – miał szkolić się na lekarza. Szybko jednak odkrył w sobie zupełnie inne pasje i po odbyciu stażu u jednego z najlepszych polskich fryzjerów – łodzianina Pawła Lewandowskiego – wyruszył na zachód, do Francji. Krótko potem, przy rue Cambon w Paryżu otworzył swój pierwszy, sygnowany własnym nazwiskiem salon fryzjerski. Odniósł wielki sukces dzięki swej bezkompromisowości. Zaraz bowiem na początku działalności, a był to rok 1909, wykonał słynną dziś fryzurę „na chłopczycę” dla aktorki Ève Lavallière. To właśnie ta fryzura otworzyła mu drzwi do świata fryzjerstwa, a młody Polak stał się najgorętszym nazwiskiem na mapie Paryża. U progu XX wieku każdy chciał usiąść na jego fotelu.

Fot. Materiały prasowe

Cierplikowski szybko doczekał się miana kreatora stylu. W nietuzinkowy sposób łamał konwenanse, promował nowe uczesania i tworzył dzieła sztuki na ludzkich głowach. Kolejnym znanym cięciem było „coup de vent”, co było jak uderzenie wiatrem (tak dosłownie można by przetłumaczyć ten zwrot, w ujęciu polskim jest to fryzura „podmuch wiatru”) dla światowego fryzjerstwa. Był to wiatr rześki i niespotykany. Cierplikowski bardzo szybko zaczął zdobywać uznanie i stał się częścią kulturalnego i możnego świata francuskiej stolicy. Jego działalność to nie tylko fryzjerstwo, choć nadzorował on pracę niemal 400 fryzjerów podczas londyńskiej koronacji króla Jerzego VI. Został także zaproszony do Hollywood przez wytwórnię Metro Goldwyn Mayer w charakterze specjalisty od fryzur filmowych. W międzyczasie rozpoczął działalność wydawniczą, a jego czasopismo dla kobiet zatytułowane Antoine Document lansowało nie tylko ekskluzywne i niekonwencjonalne uczesania, ale również peruki, kapelusze oraz unikalne kosmetyki marki Antoine właśnie. Tak narodziła się legenda, która inspiruje do dziś.

Wyjątkowy patron w wyjątkowym miejscu

Fot. Materiały prasowe

Nie można było wyobrazić sobie lepszego miejsca dla salonu 1909 niż kamienica na Hożej. Nie jest to jednak zwykła kamienica, a kamienica przy Hożej 42. Budynek został wpisany na listę zabytków w latach 60-tych minionego wieku, a ostatnim dziesięcioleciu przeszedł proces renowacji, dzięki czemu nowoczesny salon z klasycznymi nawiązaniami doskonale wpisuje się w nowy entourage.

Z resztą, tu historia sama styka się z nowoczesnością. Z jednej strony bowiem mamy do czynienia z Hożą 42, a więc kamienicą Michała Kuzniecowa wybudowaną w 1893 roku, z drugiej mamy dzisiejszy jej wygląd z Żelazną, kutą brama, dziedzińcem przekształconym w wyjątkowy ogród z drzewami i krzewami, reprezentacyjnym wejściem ozdobionym oryginalnymi rzeźbami czy podłogą wykończona płytką kamionkową oraz ścianami i sufitami udekorowanymi sztukateriami. Wyjątkowe wnętrze zaprojektowała Kinga Mostowik.

Salon 1909 to gust i elegancja, w których czuć rękę mistrza. To wyjątkowa przestrzeń, w której obok modernistycznych elementów wyposażenia wnętrz znajduje się także klasyczna elegancja. Niczym w pierwszym salonie mistrza Cierplikowskiego.

Jakie usługi wykonują styliści fryzur z salonu 1909

Wśród wielu standardowych zabiegów fryzjerskich, jakie zarówno dla pań, jak i panów wykonuje się w salonie 1909, klasyka nabierz nowego wymiaru. Tutaj stawia się przede wszystkim na inwencję, dbałość o klienta oraz gust. Kobiece zabiegi obejmują między innymi konwencjonalne i awangardowe strzyżenie damskie, różnego rodzaju koloryzację włosów czy niezapomniane modelowanie na imprezy okolicznościowe. Panowie mogą liczyć na strzyżenie, ale także na zabiegi odsiwiania włosów z bardzo naturalnym efektem.

Kim są pracownicy salonu 1909?

Każdy fryzjer stylista zatrudnionych w salonie 1909 musi spełniać podstawowy warunek – nie iść z prądem, ale szukać piękna. To właśnie ta zasada pozwoliła mistrzowi Antoniemu Cierplikowskiemu dojść na sam szczyt. To właśnie jest także kontynuowane w nowej odsłonie przy Hożej 42. Każdy ze specjalistów to osoba doskonale przygotowana do pracy, z pasją, zacięciem i zaangażowaniem. Fryzjerstwo to nie tylko strzyżenie włosów, ale także dbanie o lepszy wygląd klienta, pomoc w pielęgnacji włosów, doradzanie w zakresie codziennego zajmowania się nimi oraz szczególne zwracanie uwagi na poczucie własnej wartości. Dlaczego? Tak naprawdę bowiem nie wiemy, co w nas drzemie. Dobra fryzura pozwala poczuć się takimi, jakimi jesteśmy naprawdę, a stąd już tylko krok do bycia sobą. Zatem jeśli szukasz inspiracji, pomocy, profesjonalnej opieki czy po prostu perfekcyjnego strzyżenia – klasyczne nawiązania ze współczesną fantazją sprawią, że poczujesz się najlepiej.

Salon 1909 to przedsięwzięcie, miejsce kreacji stylu, miejsce pełne specjalistycznej pomocy i opieki. To miejsce dla włosów święte. Salon fryzjerski 1909 czerpie z całej spuścizny Antoniego Cierplikowskiego, który w naszym kraju jest co nieco zapomniany. Przetwarza jego ideę i pokazuje jej nowe odsłony tu i teraz. Wreszcie salon 1909Fryzjerzy to miejsce z pasji i z pasją. Dlatego każda fryzura, która wychodzi spod rąk pracowników tego miejsca ma w sobie coś z magii Paryża początków minionego stulecia.

Salon 1909Fryzjerzy – Styliści fryzur

Ul. Hoża 42 Warszawa

Strona: www.1909fryzjerzy.pl

Instagram: @1909fryzjerzy

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]