Nowy sondaż! PiS traci większość, władze mogą przejąć trzy partie

Najnowszy sondaż Ipsos dla portalu OKO.press pokazuje, że koalicja trzech partii może odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy.

Fot. Shutterstock

W sondażu obecna partia rządząca może liczyć na 29 proc. poparcia. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska (23 proc.). Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni (20 proc.). Do Sejmu weszłyby też Lewica (10 proc.) i Konfederacja (9 proc.).

W przeliczeniu na mandaty okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość miałoby 161 mandatów, aż o 72 mandaty mniej niż obecnie, a Koalicja Obywatelska o 14 mniej. Głosy przeszłyby na Polskę 2050 Szymona Hołowni, która zdobyłaby aż 103 mandaty oraz Konfederację, która zyskałaby 22 mandaty więcej i miałaby 33.

Gdyby trzy partie opozycyjne – Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Lewica zawiązały koalicję, ich liczebność wynosiłaby 265 mandatów. To dość, by odsunąć obecną partię od władzy. Nawet w przypadku porozumienia pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością i Konfederacją, nowy sojusz mógłby liczyć na 194 mandaty, a więc za mało, by sprawować rządy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c