Nowy wariant nawet 500 procent bardziej zakaźny. Dla porównania Delta „tylko” o 70 proc.

Pojawiają się pierwsze dane na temat nowego, niepokojącego wariantu Omicron (początkowo nazwanego Nu). W porównaniu do Delty charakteryzuje się nie tylko większą zakaźnością, ale także najprawdopodobniej większą odpornością na obecne szczepionki.

Fot. Warszawa w Pigułce

Wariant Omicron wykryto już w Wielkiej Brytanii i Belgii. Nie wykluczone także, że niedługo potwierdzą się przypuszczenia o pierwszych zakażeniach w Niemczech i Czechach.

WHO określił nowy wariant, jako wysokiego ryzyka i wysoce zaraźliwy. Potwierdzają to pierwsze badania. Wyniki przedstawił dr Bartosz Fiałek, lekarz i popularyzator nauki. Wariant Delta, który obecnie dominuje w większości krajów na świecie i który spowodował tragedię m.in. w Indiach, był bardziej zakaźny o ok. 70 proc. od wariantu podstawowego. Wariant Omicron (nazwany wcześniej Nu), zakaźny jest o ok. 500 proc. od wariantu podstawowego. Oprócz danych lekarz przedstawił też pomysły na to, jak można ograniczyć transmisje.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c