Ocalono niezwykłą pamiątkę z 1945 roku

W październiku zlecono odnowienie elewacji na domu przy ul. Białobrzeskiej 39. Podczas prac zwrócono uwagę na napis: „Dom sprawdzony min nie ma. 74 – 2.II.45 r.”. Zaczęła się batalia o ratowanie cennej pamiątki.

Fot. Ochota - dzielnica m.st. Warszawy / Facebook

Fot. Ochota – dzielnica m.st. Warszawy / Facebook

Był to napis sporządzony przez jednego z saperów, który sprawdzał okoliczne domy. Sprawę nagłośnili autorzy bloga „Warszawa Historia Ukryta”, a od nich inne redakcje. Dzięki temu zareagowali burmistrz Ochoty i Konserwator Zabytków. Efektem rozmów był program rewitalizacji napisu – został poddany oczyszczeniu, uczytelnieniu i zabezpieczeniu szybą z pleksi:

„Napis 'Dom sprawdzono min nie ma’ na przedwojennej kamienicy przy ul. Białobrzeskiej 39 został odtworzony i zabezpieczony. Tę unikalną historyczną pamiątkę z 1945 r. udało się ocalić dzięki aktywności mieszkańców, przychylności wspólnoty mieszkaniowej i dobrej współpracy urzędu dzielnicy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. W październiku burmistrz Katarzyna Łęgiewicz wraz z Michałem Krasuckim, zastępcą Stołecznego Konserwatora Zabytków, spotkała się z mieszkańcami domu, którzy remontowali elewację budynku. Ustalono, że remont będzie kontynuowany, ale z zachowaniem nietkniętego napisu. Konserwator zamówi i sfinansuje przygotowanie programu jego zabezpieczenia i uczytelnienia, a dzielnica zapłaci za konserwację i wykonanie osłony z pleksi lub szkła. I tak się stało. Napis został oczyszczony, uwidoczniony i zabezpieczony płytą z pleksi, a cała piękna kamienica odzyskała dawny blask.” – pisze Urząd Dzielnicy Ochota.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.