Ochocianie zaniepokojeni ogłoszeniami. „To pułapka na łatwowierną starszą osobę”
Grupa „Ochocianie” na Facebooku zaniepokojona jest nowymi ogłoszeniami, jakie pojawiły się w dzielnicy. Mieszkańcy zastanawiają się czy nie jest to kolejny „wnuczek” czy oszustwo po którym starsza osoba trafi na bruk. Sprawdziliśmy.
Kiedy zadzwonimy pod numer okazuje się, że to oferta odwróconej hipoteki skierowana do starszych, samotnych osób. Odwrócona hipoteka to rodzaj transakcji wiązanej. Starsza osoba obowiązuje się oddać mieszkanie w zamian za świadczenie pieniężne. Czasami w skład oferty wchodzi także opieka i dodatkowe świadczenia.
Dlaczego dla samotnych osób? Zgodnie z przepisami jeżeli starsza osoba ma rodzinę to do niej należy decyzja co zrobić z mieszkaniem. W normalnych warunkach zostaje spadkobiercą nieruchomości. W przypadku, gdy bliski podpisze umowę odwróconej hipoteki, bank lub inna instytucja staje się właścicielem mieszkania. Tutaj opcje są dwie. Jeżeli nastąpiła umowa sprzedaży, własność zostaje w rękach właściciela do momentu jego śmierci i wypłaca mu się jednorazowo dużą kwotę, uzależnioną od jego wieku. Tutaj bliski może spłacić zaciągnięty dług i odzyskać mieszkanie, nawet po śmierci świadczeniobiorcy.
Inaczej ma się sprawa w przypadku comiesięcznej renty. Wtedy własność zostaje przeniesiona z chwilą podpisania umowy i nie da się tego cofnąć.
Biorąc pod uwagę, że telefon odbiera osoba prywatna przy chęci skorzystania z oferty należy upewnić się jakie są warunki współpracy i kogo ona reprezentuje. Warto też dodać, że dużo zależy także od naszych negocjacji. Są fundusze, które oferują dodatkowo np. opiekę medyczną, inne np. codzienne robienie zakupów dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.