Od 1 stycznia ponad 2 tys. więcej do płacenia. Te osoby muszą przygotować się na znaczne obciążenia

Rok 2025 przyniesie przedsiębiorcom istotne zmiany w zakresie obowiązkowych składek. Z jednej strony czeka ich podwyżka składek ZUS, z drugiej – korzystne zmiany w składce zdrowotnej, które mogą przynieść oszczędności nawet 105 złotych miesięcznie.

Fot. Shutterstock

Wyższe składki ZUS

Wraz ze wzrostem prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które według GUS ma osiągnąć poziom 8673 złotych (wzrost o 7,1%), automatycznie wzrosną składki ZUS. Podstawa ich wymiaru zwiększy się do 5203,80 złotych, co przełoży się na łączną miesięczną kwotę 1773,96 złotych – o 173,64 złotych więcej niż w roku 2024.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić:

  • składkę emerytalną: 1015,78 zł
  • składkę rentową: 416,30 zł
  • składkę chorobową: 127,49 zł
  • składkę wypadkową: 86,90 zł
  • składkę na fundusz pracy: 127,49 zł

W skali roku podwyżka wyniesie 2083,68 złotych.

Rewolucyjne zmiany w składce zdrowotnej

Jednak nie wszystkie zmiany oznaczają wyższe obciążenia. Ministerstwo wprowadza istotne modyfikacje w systemie składki zdrowotnej, które mają przynieść ulgę przedsiębiorcom. Najważniejszą zmianą jest obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz wyłączenie ze składki przychodów ze sprzedaży środków trwałych.

Nowy system przewiduje stałą, niższą składkę w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia dla przedsiębiorców osiągających dochody do określonego progu. Po jego przekroczeniu będą płacić dodatkowo 4,9% od nadwyżki. Próg ten będzie ustalany jako iloczyn liczby miesięcy prowadzenia działalności w danym roku i półtorakrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Specjalne zasady dla ryczałtowców

Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podzieliła przedsiębiorców. Mniejsi przedsiębiorcy będą płacić mniej. Ci, którzy zarabiali dużo do tej pory musieli płacić niedużą składkę. Obecnie zapłacą dużo więcej i to nawet dwukrotnie. Dla osób na ryczałcie przewidziano stałą składkę w wysokości 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia, jeśli ich miesięczny przychód nie przekracza trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Po przekroczeniu tego progu będą płacić dodatkowo 3,5% od nadwyżki.

Wsparcie dla najuboższych

Ministerstwo szacuje, że na nowych rozwiązaniach skorzysta około 934 tysięcy przedsiębiorców. Szczególnie odczują to osoby o najniższych dochodach lub wykazujące stratę – mogą zaoszczędzić nawet 105 złotych miesięcznie. Koszt tych zmian dla budżetu państwa wyniesie około 945 milionów złotych, jednak rząd zapewnia, że zarezerwował środki na wyrównanie zmniejszonych wpływów do NFZ.

Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Warto pamiętać, że w przypadku niewywiązywania się z obowiązku rozliczania składki zdrowotnej, ZUS będzie mógł ustalić jej wysokość od podstawy wynoszącej 150% minimalnego wynagrodzenia. Ma to motywować przedsiębiorców do starannego wypełniania obowiązków rozliczeniowych.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl