Od jakiego wieku można jeść grzyby? Podawanie ich dzieciom może się źle skończyć!

Podawanie dzieciom grzybów może się źle skończyć. Nawet te jadalne są ciężkostrawne i organizm dziecka nie zawsze daje sobie z nimi radę. W skrajnych przypadkach nasza pociecha może wylądować w szpitalu. Od jakiego wieku dziecko może jeść grzyby?

Reklama

Fot. Warszawa w Pigułce

Reklama

„Dziecko może być chore nawet po zjedzeniu normalnych grzybów kapeluszowych” – przestrzega Jolanta Lipnicka, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w rozmowie z nto.pl.

Wszystko oczywiście zależy od organizmu, ale specjaliści są zgodni. Najwcześniejszy wiek od jakiego powinniśmy zacząć podawać dzieciom grzyby określa się na 7-10 lat. Przed tym wiekiem układ pokarmowy jest słabiej rozwinięty i może nie poradzić sobie z trawieniem tego rodzaju pokarmów.

Co gorsza, rozpoznanie zatrucia trującym grzybem jest trudniejsze u dzieci niż u dorosłych. Na początku objawy mogą być podobne nie tylko do niestrawności, ale również innych, dużo częstszych chorób. Dlatego też zdarza się, że rodzice idą z dzieckiem do specjalisty, gdy stan zatrucia jest już daleko idący, a pociecha ma mniejszą szansę na wyzdrowienie.

Należy też pamiętać, że jako młody organizm dzieci ciężej przechodzą zatrucia. Dawka śmiertelna w przypadku np. muchomora sromotnikowego to 1 mg grzyba na każdy kilogram masy ciała. W przypadku dzieci nawet jeden duży kęs może okazać się tragiczny w skutkach. Do tego 12 toksyn zawartych w tym gatunku grzyba od razu atakują wątrobę i nerki, a spustoszenie jakie sieją są nieodwracalne. Często, lekarze nie mogą nic zrobić i czekają na przeszczep tych organów.

Zatruć grzybami jest coraz więcej i specjaliści zalecają, żeby nie ryzykować zbierania gatunków, co do których mamy chociaż cień wątpliwości. 14 września policja w Halinowie pod Mińskiem Mazowieckim weszła do mieszkania pracowniczego kobiety co do której istniało podejrzenie, że może dziać jej się krzywda. Na miejscu zastali nieprzytomną poszkodowaną. Policja podejrzewa, że mogła zatruć się grzybami. Ich próbki zostały oddane do laboratorium.

 

Copyright © 2016 warszawawpigulce.pl Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.