Od maja trwają kontrole w domach i mieszkaniach. Zapłaciliście karę?

Od 28 kwietnia, ale faktycznie od zakończenia długiego majowego weekendu, trwają kontrole pieców, a przy tej okazji również wymaganego ustawą dokumentu.

Jeżeli wynajmujecie dom lub mieszkanie czy też niedawno je remontowaliście, trzeba wyrobić świadectwo charakterystyki energetycznej.

Wystawianie dokumentu trwa najczęściej po przeprowadzonych oględzinach i kosztuje od 300 do nawet 1000 zł. Z kolei za brak dokumentu podczas kontroli grozi nam nawet 1500 zł kary.

Ten sam dokument powinniśmy okazać wynajmującemu od nas mieszkanie i notariuszowi w przypadku zbycia nieruchomości. Jeżeli tego nie zrobimy, notariusz musi to odnotować, natomiast nigdzie tego nie zgłosi.

Kontrole są i będą, ale nie u każdego i nie od razu. Okresowej kontroli podlegają właściciele domów i mieszkań z osobnymi instalacji grzewczymi. Jeżeli chodzi o właścicieli domów i mieszkań z instalacją zbiorczą, będą oni kontrolowani wyłącznie wyrywkowo na podstawie m.in. wystawionych świadectw charakterystyki energetycznej.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]