Odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznane!

Jan Żabiński był wieloletnim dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego oraz Powstańcem Warszawskim. W czasie wojny, ryzykując życiem swoim i swojej rodziny wraz z żoną Antoniną ukrywał Żydów w swojej willi na terenie ogrodu. 

„Wczoraj na terenie Warszawskiego ZOO odbyła się bardzo ważna uroczystość. W ogrodzie wokół Willi Żabińskich, podczas oficjalnej gali, wręczono odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich, przyznawane Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Odznaczenia te zostały ustanowione przez fundację From the Depths. Jednym z nagrodzonych był syn Żabińskich – Ryszard, który jako dziecko pomagał rodzicom zajmować się ukrywanymi w ZOO żydowskimi uciekinierami. Na uroczystości pojawiło się wielu znakomitych gości m.in. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, Przedstawiciele Episkopatu Polski oraz Rabini z Polski i Izraela, przedstawiciele Rządu Polski, Izraela, Wielkiej Brytanii, polscy oraz międzynarodowi parlamentarzyści, przedstawiciele Ambasad w Polsce, przedstawiciele władz lokalnych oraz organizacje pozarządowe.”- napisało warszawskie ZOO


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c