Ogromny bank wychodzi z Polski. Masowe zwolnienia
Brytyjski bank NatWest podjął decyzję o zakończeniu swojej działalności w Polsce do końca 2025 roku, co będzie miało poważne konsekwencje dla około 1600 polskich pracowników. Informację tę podała w środę agencja Reuters, powołując się na komunikat banku.
Decyzja o zakończeniu działalności w Polsce została podjęta po finalizacji konkretnego projektu dotyczącego przestępstw finansowych. Jak wyjaśnił rzecznik NatWest, projekt ten obejmował m.in. weryfikację tożsamości klientów, szczegółową analizę wiarygodności finansowej klientów i badanie zgodności z przepisami. Polscy pracownicy NatWest zajmowali się również kwestiami technologii, finansów i ryzyka finansowego.
Paul Thwaite, dyrektor generalny NatWest, oświadczył w 2024 roku, że celem kierowanej przez niego instytucji finansowej jest stać się „prostszym i bardziej wydajnym bankiem”. Decyzja o zamknięciu polskiego oddziału wydaje się być częścią tej strategii.
Konsolidacja działalności i zwolnienia
NatWest planuje konsolidację swoich operacji, w ramach której projekty związane z tropieniem przestępczości finansowej, dotychczas prowadzone w Polsce, zostaną w pełni przeniesione do dwóch pozostałych ośrodków banku – w Wielkiej Brytanii i Indiach. Rzecznik banku przekazał, że w wyniku tej decyzji:
- 45% stanowisk w polskim oddziale zniknie na stałe
- 55% zostanie przeniesionych do Wielkiej Brytanii i Indii, gdzie powstaną równoważne miejsca pracy
Sytuacja finansowa NatWest
Mimo planowanych zwolnień w Polsce, ogólna sytuacja finansowa NatWest wydaje się być stabilna:
- Bank odnotował w lutym wzrost rocznego zysku o 20%
- Brytyjski sektor bankowy skorzystał na wyższych zwrotach z kredytów, co wynikało ze wzrostu stóp procentowych
- NatWest przygotowuje się do ponownego pełnego przejścia na własność prywatną po raz pierwszy od kryzysu finansowego w 2008 roku
Warto jednak zauważyć, że proces prywatyzacji wyhamował w związku z nadchodzącymi wyborami w Wielkiej Brytanii, zaplanowanymi na 4 lipca.
Historia i pozycja NatWest
NatWest ma długą historię w brytyjskim sektorze bankowym:
- Powstał w 1968 roku w wyniku połączenia National Provincial Bank oraz Westminster Bank
- W 2000 roku został nabyty za 21 mld funtów przez The Royal Bank of Scotland Group, co było największym tego typu przejęciem w brytyjskiej historii
- W 2014 roku NatWest był trzecim pod względem liczby placówek bankiem w Wielkiej Brytanii
Implikacje dla polskiego rynku pracy
Decyzja NatWest o zakończeniu działalności w Polsce będzie miała znaczący wpływ na lokalny rynek pracy, szczególnie w sektorze finansowym i technologicznym. 1600 wysoko wykwalifikowanych pracowników będzie musiało szukać nowego zatrudnienia, co może wpłynąć na dynamikę rynku pracy w tych sektorach.
Jednocześnie, przeniesienie części stanowisk do Wielkiej Brytanii i Indii może stworzyć możliwości dla niektórych pracowników do kontynuowania kariery w strukturach NatWest za granicą.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.