Ostatnie urodziny Universamu vs. nie zamykajcie Universamu! Jaka będzie przyszłość najsłynniejszego centrum handlowego na Grochowie?

Organizatorzy eventu chcą wyczyścić fontannę „panienki” oraz nieckę w której stoi, by uczcić ostatnie urodziny Universamu na Grochowie. Cały pomnik będzie przeniesiony do nowych wieżowców, które powstaną w tamtej okolicy. Część grochowskich radnych oraz mieszkańców, chce jednak zachowania obecnego kształtu centrum handlowego, więc już zapowiedzieli, że w imprezie nie będą brali udziału. Ponadto przeciwnicy rozbiórki domagają się konsultacji społecznych w tej sprawie.

Fot. Przywracamy blask "Panience" | ostatnie urodziny Universamu / Facebook

Fot. Przywracamy blask „Panience” | ostatnie urodziny Universamu / Facebook

„Zapraszamy na wspólne świętowanie urodzin Universamu Grochów oraz „Panienki”, która jest jego najjaśniejszą gwiazdą. Tego dnia podarujemy im wyjątkowy prezent – przywrócimy Panience dawny blask i pokażemy, że placyk przed Universamem wciąż może służyć jako atrakcyjne miejsce spotkań dla wszystkich! Najpierw posprzątamy nieckę dawnej fontanny i pomalujemy ławki wokół niej. Potem wykorzystamy ją jako kino plenerowe z wygodnymi poduchami i leżakami. Specjalne przekąski w dobrych cenach zaserwują nam z tej okazji legendarna Astoria oraz Organic Village.” – piszą organizatorzy imprezy.

Radni i większość mieszkańców jest jednak przeciwna rozbiórce: „Zastanawiam się, czy organizatorzy wiedzieli, ze nie było porządnych konsultacji w sprawie rozbiórki? Był tylko wyłożony plan zagospodarowania, do którego można było zgłaszać uwagi. No i zgłoszono je, ale 135 uwag do planu nie zostało uwzględnionych w ogóle, kolejne 86 uwag uwzględniono jedynie częściowo. Żadnej ze zgłoszonych uwag nie uwzględniono w całości. – mówi Anna Mieszczanek z prezydium praskiego DKDS i praskiego oddziału organizacji Miasto Jest Nasze.

Jak dodaje Rada Grochowa Północnego wysłała do dzielnicy pismo w tej sprawie. Radny PiS, Marek Borkowski też pisał interpelację. Odpisał na nią burmistrz Tomasz Kucharski, który zapewnił, że we wrześniu odbędą się spotkania z mieszkańcami.

„Plany likwidacji Universamu w obecnej formie wywołują duże zainteresowanie z powodu sentymentu mieszkańców. Sam pamiętam, że był to jeden z pierwszych sklepów z wózkami na zakupy i specyficznymi srebrnymi wagami. W latach 70. był to prawdziwy powiew zachodu. Choćby z tego powodu mieszkańcom należy się spotkanie w tej sprawie wyjaśniające jakie są dalsze losy kultowego, praskiego centrum handlowego.” – mówi w rozmowie z Warszawą w Pigułce Marek Borkowski.

Warto dodać, że galeria handlowa znajdująca się przy Al. Stanów Zjednoczonych 72 działa w bezpośrednim sąsiedztwie Universamu. Świeci pustkami, a jedynym stałym najemcą są dwie apteki, drogeria oraz punkt jednej z prywatnych klinik dla dzieci i dorosłych. Kolejne powierzchnie handlowe będą zapewne kolejnym niewypałem ze świecącymi pustkami halami.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.