Ostrzeżenie IMGW. Te osoby powiny zostać w domu

Do Polski dotarł pył saharyjski. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski przekazał PAP, że osoby, które mają problemy z płucami, np. astmatycy powinni uważać.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Stężenie pyłu saharyjskiego nie jest duże. Może on osiadać na balustradach czy samochodach. We wtorek, po przejściu burz pył ma spłynąć i ma go już nie być.

Jak piszą eksperci, zjawisko przenoszenia pyłu znad Sahary do różnych regionów Europy, włączając Polskę, jest wynikiem wielu zjawisk atmosferycznych oraz procesów naturalnych zachodzących na naszej planecie. Przede wszystkim, głównym czynnikiem są prądy wiatrowe, które potrafią przenosić cząsteczki pyłu na bardzo duże odległości. W zależności od pory roku, układów wysokiego i niskiego ciśnienia, wiatry mogą sprzyjać transportowi pyłu w stronę Polski.

Dodatkowo, inne warunki atmosferyczne, takie jak cyrkulacja atmosferyczna czy zjawiska frontów atmosferycznych, mogą zwiększać prawdopodobieństwo tego typu zjawisk. Warto również zauważyć, że pył saharyjski może wpływać na jakość powietrza oraz warunki pogodowe w miejscach, do których dociera, wpływając czasami nawet na zachmurzenie oraz intensywność opadów. To złożony i fascynujący proces, w którym ukazuje się wielka dynamika i skomplikowane oddziaływania zachodzące w atmosferze Ziemi.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]