Oszuści z Białorusi i Ukrainy wysyłali linki, dzięki którym uzyskiwali dostęp do cudzych kont bankowych

Policjanci ze Śródmieścia na gorącym uczynku przestępstw zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwo i kradzież z włamaniem na konto, to obywatele Białorusi i Ukrainy. Kobieta nieświadoma zagrożenia kliknęła w otrzymany odnośnik umożliwiając tym samym sprawcom dostęp do swojego rachunku w banku i wypłatę pieniędzy. Straty na skutek tego przestępstwa przekroczyły 6700 złotych. Sąd podjął już decyzję o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn na 3 miesiące.

Fot. Policja

Wszystko zaczęło się o fałszywego linku, który sprawcy wysłali do swojej ofiary. Przekierował on pokrzywdzoną na stronę jednego z popularnych portali aukcyjnych wprowadzając ją tym samym w błąd, co do autentyczności transakcji.

Kiedy kobieta kliknęła w otrzymany odnośnik, udostępnił on sprawcom dostęp do wszystkich aplikacji, które pokrzywdzona miała zainstalowane na swoim telefonie, w tym także do jej konta bankowego.

To właśnie umożliwiło sprawcom przełamanie elektronicznych zabezpieczeń, dzięki którym uzyskali informację odnośnie stanu salda rachunku bankowego. Sprawcy zmienili zapis danych informatycznych w elektronicznym systemie bankowym umożliwiając sobie w ten sposób dostęp do rachunku pokrzywdzonej  i wykonując w jej imieniu bezprawne operacje.

Sprawcy natychmiast przelali gotówkę z rachunku pokrzywdzonej na rachunki „słupy” a następnie w pewnych odstępach czasu zaczęli realizować wypłaty w bankomatach.

To podczas jednej z takich wypłat do akcji wkroczyli śródmiejscy kryminalni, którzy na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymali mężczyzn podejrzanych o udział w tym przestępstwie. 30-latek i jego o trzy lata młodszy kompan posiadali przy sobie zestawy startowe kart telefonicznych, telefony mogące służyć do popełniania podobnych przestępstw oraz jeden telefon pochodzący z kradzieży.

Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje na to, że zatrzymane osoby działały wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi jeszcze osobami, które za pośrednictwem sieci internet dokonywały włamań na cudze rachunki bankowe, wyłudzały  pieniądze a następnie zakładały inne rachunki bankowe, na które przelewały wyłudzone środki celem ich dalszej wypłaty w bankomatach.

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Na wniosek policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją prowadzących tę sprawę, sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu obu mężczyzn na 3 miesiące. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c