Oto, jak podróżować za darmo komunikacją miejską! Niewiele osób o tym wie!

Kombatanci, umundurowani przedstawiciele służb czy niepełnosprawni to tylko niektóre osoby uprawnione do darmowych przejazdów. Jest jednak jeszcze jeden sposób, by legalnie podróżować za darmo. To tylko jeden z benefitów, dlatego warto o tym pomyśleć.

Fot. Warszawa w Pigułce

Za darmo podróżują także dawcy krwi oraz dawcy organów (w tym szpiku). Jeżeli regularnie oddajecie krew, kiedykolwiek oddaliście organ lub przynajmniej dwukrotnie szpik kostny, warto pomyśleć o odpowiednim zaświadczeniu, tym bardziej, że dzięki temu otrzymacie szereg innych przywilejów, jak np. wizyty u lekarza bez kolejki czy niektóre leki za darmo.

Jeśli jesteś Zasłużonym Honorowym Dawcy Krwi (mężczyzną, który oddał co najmniej 18 litrów krwi lub kobietą, która oddała co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników) możesz:

  • bezpłatnie (do wysokości limitu finansowania) zaopatrywać się w leki objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi (preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza) – na podstawie recepty i po okazaniu legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi;
  • korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, które powinny zostać udzielone w dniu zgłoszenia;
  • korzystać poza kolejnością z usług farmaceutycznych w aptekach.
  • Dodatkowo przysługują Ci zniżki i rabaty w niektórych punktach handlowo-usługowych (są przyznawane dobrowolnie przez te podmioty).

Jeżeli oddałeś narząd lub więcej niż jeden raz szpik albo inne regenerujące się komórki i tkanki możesz otrzymać odznakę „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Dostaniesz również legitymację, która potwierdza uzyskanie tego tytułu.

Jeśli jesteś zasłużonym dawcą przeszczepu możesz:

  • korzystać poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej,
  • korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
  • bezpłatnie (do wysokości limitu finansowania) zaopatrywać się w leki objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi (preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza) – na podstawie recepty i po okazaniu legitymacji Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

Oczywiście w obu przypadkach przysługują Wam również darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wystarczy okazać stosowne dokumenty poświadczające. Co ciekawe podobne ulgi przysługują w wielu innych miastach. Ważne jednak, by zapoznać się z zasadami, bo w każdym mieście wyglądają one nieco inaczej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]