Papcio Chmiel i Jego Podopieczni – wystawa komiksu polskiego w Muzeum Karykatury

Wystawa „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni” zainauguruje cykl prezentacji komiksu polskiego i obcego „Galeria Komiksu” Muzeum Karykatury – informuje Muzeum Karykatury. Wystawa rusza już jutro, 8 grudnia i będzie ją można podziwiać do końca lutego przyszłego roku.

Papcio Chmiel. Fot. Tytus Romek i A'Tomek /  Facebook

Papcio Chmiel. Fot. Tytus Romek i A’Tomek / Facebook

Wystawa w Muzeum Karykatury zaprezentuje przede wszystkim oryginalne prace z kolekcji Henryka Jerzego Chmielewskiego – m.in. plansze do wydanego w 2015 r. „Elemelementarza”. Znajdą się na niej również plakaty, obrazy olejne, materiały o charakterze dokumentalnym, książki i fotografie, przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.

Jednym z ciekawszych fragmentów wystawy będzie prezentacja oryginalnych plansz, kojarzonego z twórczością Mistrza komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”. W 2016 roku minie 50 lat od ukazania się Księgi I przygód niesfornego szympansa Tytusa w wersji książkowej, zatytułowanej „Tytus, Romek i A’Tomek: Tytus harcerzem”, a w 2017 roku będziemy obchodzić jego 60-te urodziny, które miały miejsce na łamach tygodnika „Świat Młodych”.

Ekspozycji w Muzeum Karykatury będzie towarzyszył katalog, w którym obok reprodukcji prac, informacji biograficznych i bibliograficznych, znajdą się również teksty krytyczne poświęcone twórczości Papcia Chmiela.

Oprócz przypomnienia i popularyzacji wiedzy o jednym z największych mistrzów polskiego komiksu, jednym z celów wystawy jest przygotowanie merytoryczne do planowanego stworzenia tzw. „Galerii Komiksu” przy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – cyklu wystaw, w ramach którego będziemy prezentować najlepsze osiągnięcia twórców tego gatunku, związanych również ze sztuką karykatury.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.