Piękna piosenka ze słowami K. K. Baczyńskiego. "Wyszywali wisielcami drzew płynące morze"

Krzysztof Kamil Baczyński, bohater Powstania Warszawskiego i jeden z czołowych polskich poetów tamtego okresu napisał wiele pięknych wierszy w trudnym dla Warszawy czasie. Teraz Elegia o [chłopcu polskim] została udźwiękowiona i powstał piękny klip.

Szacunek dla osoby która go stworzyła zamieściła. Na co dzień prowadzi kanał „Z Dupy”, jednak kiedy żartuje to żartuje, a kiedy oddaje hołd robi to z klasą. Jak sam twierdzi:

„Jeżeli włączyłeś ten film dla heheszków to niestety rozczaruję Cię. Ten film jest w ch***j poważny. Nie jestem piewcą martyrologii, ale wydaje mi się, że do pewnych rzeczy w życiu należy zwyczajnie dojrzeć. Oczywiście wiem, że Powstanie Warszawskie miało swoje racje i słuszność tak samo jak ich w niektórych aspektach nie miało. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach coraz śmielej jestem w stanie powiedzieć, że było istotne i w ch***j ważne dla tego kraju. Nie chcę za bardzo odpływać w nurt Polski jako męczennika, który żyje każdego 1 sierpnia jednym wydarzeniem bardziej niż sprawami przyszłości. Do stworzenia tego klipu i tej piosenki skłoniły mnie 3 rzeczy. Po pierwsze uwielbiam twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a „Elegia o…” to mój ulubiony wiersz.”

Tekst wiersza:

Oddzielili cie, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.
Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?
K. K. Baczyński 20. III. 1944 r.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.