Pierwsza szklarnia miejska w Warszawie!

Tuż nad Wisłą, w centrum stolicy powstała „Szklarnia miejska”. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce, które daje możliwość uprawy roślin w przestrzeni miejskiej. To także miejsce spotkań – warsztatów i szkoleń przygotowanych przez fundację Przestrzeń Publiczna. Już ostanie spotkania w najbliższy wtorek o godz. 19:00 i czwartek o 17.00.

Szklarnia Miejska

Fot. Szklarnia Miejska/Facebook

Szklarnia powstała nad Wisłą, pomiędzy Mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim. Projekt wykorzystuje nowoczesną architekturę modułową, której głównym budulcem jest drewno. Lekka, kubikowa forma szklarni doskonale wpisuje się w klimat bulwarów wiślanych. Duże wrażenie robi wieczorem, kiedy jest podświetlona – a wokół tętni życie.
Sam budynek ma zaledwie 20 m kw. Uprawa na tak niewielkiej przestrzeni jest możliwa dzięki wertykalnym grządkom. Tworzy je system doniczek przyczepionych do pionowych stalowych linek rozwieszonych w pawilonie.
Od początku sierpnia mieszkańcy stolicy mają szansę, niekiedy pierwszą w życiu, by uprawiać własne zioła i warzywa. Chętni dostaną pod opiekę doniczkę z rośliną, którą będą się opiekować aż do zbiorów.
To jednak nie wszystko. „Szklarnia miejska” działa przede wszystkim jako miejsce spotkań. Odbywają się tu warsztaty i szkolenia na temat prowadzenia miejskich ogrodów. Można poznać najnowsze światowe trendy w aranżacji zieleni, szklarni na balkonach, tarasach, dachach miejskich budynków. Nasi eksperci opowiedzą zarówno o rozwiązaniach technicznych, jak i o samej uprawie roślin. W trakcie warsztatów będzie można też zbudować przenośny domek dla pożytecznych owadów.
Poznamy też historię nadwiślańskich łąk. Dowiemy się wszystkiego o ich przywracaniu, ograniczeniu inwazyjnych gatunków roślin, zwiększeniu bogactwa gatunków owadów i ptaków.
Warsztaty odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godz. 19. Wstęp na nie jest darmowy. Obiekt będzie dostępny dla potrzeb niepełnosprawnych.
„Szklarnia miejska” powstała w ramach projektu Green Warsaw, finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Zarządem Mienia m.st. Warszawy dział do spraw zagospodarowania nabrzeża Wisły. Za projekt odpowiedzialna jest fundacja Przestrzeń Publiczna, która skupia architektów krajobrazu, przyrodników i rzemieślników chcących tworzyć warszawską przestrzeń publiczną. Aby dowiedzieć się więcej wejdź na fb.com/szklarniamiejska.
„Szklarnia miejska” jest wcieleniem w życie idei zielonego miasta. Dowód, że wystarczy niewielka przestrzeń, by uprawiać rośliny i budować bioróżnorodność nawet w dużej aglomeracji. Nasz projekt pomaga też integrować i edukować mieszkańców, którzy przykładają coraz większą wagę do ekologii i otoczenia, w którym żyją.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.