Piwo nawet po 10 zł? Rząd myśli nad ogromną podwyżką akcyzy

Opłata cukrowa weszła w życie, co spowodowało szybki wzrost cen napojów słodzonych. Nawet piwo okazało się tańsze. Teraz jego cena może również wzrosnąć.

Fot. Pixabay

Polska jest potentatem na rynku piwa, trzecim po względem wielkości producentem w Unii Europejskiej. W dodatku niemal cała produkcja przeznaczona jest na rodzimy rynek. Przeciętny Polak wypija rocznie 136 litrów piwa. To sporo, zwłaszcza, że to statystyka obejmująca wszystkich Polaków, także abstynentów i dzieci. Jak wiadomo wg statystyki Ty i Twój kot macie po 3 nogi.

Rząd myśli nad podniesieniem akcyzy. Do budżetu mogłoby wpłynąć 4-5 mld zł. rocznie. Money.pl przytacza analizy branżowych specjalistów, którzy przewidują, że złocisty napój może kosztować nawet 10 zł.

Senator Marek Borowski proponuje kompromis. Chciałby, żeby podnieść akcyzę na dwa typy piwa. Pierwszy to tanie trunki, które, jego zdaniem z piwem nie mają nic wspólnego oprócz nazwy. Drugi to piwa z nadmierną zawartością procentów. Decyzji jeszcze nie ma, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że zmiany miałyby być prowadzone już niedługo tak, aby pokryć wydatki związane z Polskim Ładem.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c