Plac Pięciu Rogów zmienia się w deptak. Ruszyły prace archeologiczne

Pl. Pięciu Rogów zmieni swoje oblicze. W ramach przygotowań do przyszłorocznej przebudowy, dzięki której plac stanie się deptakiem, ZDM rozpoczął badania archeologiczne.

Z pomiarów ruchu wynika, że w miejscu, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna ruch pieszy jest tu dwukrotnie większy niż samochodowy. Auta zajmują tu jednak większość przestrzeni.

Ciąg ul. Chmielnej, którym porusza się tłum pieszych, jest przecięty jezdnią, a przebudowa placu ma to zmienić. Nowa koncepcja, opracowana na bazie konkursu architektonicznego, zakłada uporządkowanie przestrzeni i utworzenie placu. Zachowany ma być ruch autobusowy i rowerowy w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, najważniejsi będą jednak piesi.

Dzięki uwagom mieszkańców na placu ma pojawić się wiele elementów, które sprawią, że będzie on przyjazną przestrzenią publiczną. Pojawią się drzewa i spójna mała architektura – w tym kilkadziesiąt siedzisk. W projekcie uwzględnione będą również założenia wodne, m.in. fontanna, sadzawka czy kurtyna wodna.

Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej. ZDM zaczął też badania archeologiczne. W miejscu, które dziś jest północną częścią placu, jeszcze przed wojną stała kamienica. Z tego względu niezbędne jest przeprowadzenie badań archeologicznych – pozwoli to uniknąć niespodzianek podczas przebudowy placu.

Badania archeologiczne rozpoczęły się od rozbiórki chodnika. Badania potrwają do końca listopada. Po zakończeniu tego etapu będzie można przejść do zatwierdzania finalnej wersji projektu i ogłosić przetarg na wykonawcę przebudowy. Realizację inwestycji ZDM planuje w przyszłym roku.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.