Plaga tych owadów w lasach! Wybierasz się na grzyby? Musisz wiedzieć!

Latające kleszcze to potoczne określenie dla strzyżaka jeleniego. Owad ten przylatuje, wczepia się w ludzką skórę i pije krew. Jego ukąszenie może być nie tylko bolesne, ale i groźne.

Fot. Shutterstock

Grzybiarze piszą, ze w lasach jest istna inwazja latających kleszczy. Sprawdziliśmy i rzeczywiście, po wizycie w lesie, na naszej kurtce znajdowało sie kilkadziesiąt tych owadów.

Przed strzyżakiem Lasy Państwowe ostrzegały już wielokrotnie. Owad najczęściej występuje od czerwca do września, ale może być aktywny i później. Wszystko zależy od temperatury.

Strzyżak jeleni przylatuje do ofiary, wrzuca skrzydła, wczepia się w skórę niczym kleszcz, a potem przez kilkadziesiąt minut pije ludzką krew. U zwierząt skończyć się to nawet złożeniem jaj w sierść.

Ukąszenie owada może zakończyć się nie tylko bólem, ale również reakcją alergiczną. Początkowo powstaje swędząca grudka, która utrzymywać się może od kilku tygodni do nawet jednego roku. U części osób dochodzi do wtórej reakcji alergicznej i zaostrzenia objawów. Oprócz uporczywego swędzenia pojawiają się także rumieniowate zmiany skóry.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c