Po kilkudziesięciu latach „Zielona syrenka” wróci na pl. Zawiszy!

Fundacja Warszawa Jest Kobietą poinformowała, że Instytut Stefana Starzyńskiego zaangażuje się w powrót syrenki na pl. Zawiszy. Syrenka istniała tam dość długo, nie wiadomo jednak gdzie dokładnie stała i kiedy ją zlikwidowano.

Figura Syrenki z kwiatów pomiędzy ul. Grójecką i Al. Jerozolimskimi. Fot Narodowe Archiwum Cyfrowe

Figura Syrenki z kwiatów pomiędzy ul. Grójecką i Al. Jerozolimskimi. Fot Narodowe Archiwum Cyfrowe

Metalowa konstrukcja pokryta była kwiatami i zielenią. Powyższe zdjęcie wykonano w 1975 roku. Nie wiadomo jednak kiedy zlikwidowano żywą rzeźbę.

„Udało nam się namówić Instytut Stefana Starzyńskiego przy Muzeum Powstania Warszawskiego do wskrzeszenia syrenki na Placu Zawiszy. Syrenka stała kiedyś na skwerze, w miejscu gdzie dziś stoi Sobieski Hotel. Zatem, na 99 % ZIELONA SYRENKA do nas wróci! Póki co szukamy zdjęć dokumentujących wygląd i usytuowanie syrenki z lat 70. Oprócz fotografii zbieramy również wspomnienia mieszkańców pamiętających tamtą figurę. Kontakt: [email protected]!” – informuje Fundacja Warszawa Jest Kobietą.

W akcje zaangażowało się też Muzeum Powstania Warszawskiego. Instytucje szukają wszystkich zdjęć i informacji, by odtworzyć kwiatową syrenkę.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c