Policja bada trzeźwość: 1989 pijanych kierowców. „288 przypadków więcej”
Stołeczni policjanci ruchu drogowego codziennie prowadzą badania trzeźwości kierowców na stołecznych drogach oraz cyklicznie – działania pod nazwą „Nie prowadzę po alkoholu”, które odbyły się w poniedziałek. Policjanci przypominają, że przy każdej kontroli drogowej będą badać trzeźwość wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi.
Warszawscy kierowcy przyzwyczaili się już do widoku policjantów pracujących na posterunkach kontrolnych, gdzie w określonych godzinach, prowadzone są badania trzeźwości testerami Alco-blow. Jeśli kierowca jest trzeźwy, takie sprawdzenie trwa kilkadziesiąt sekund, a pozwala wyeliminować z ruchu drogowego ogromne zagrożenie, jakim może być nietrzeźwy kierujący. Każda przebadana osoba miała możliwość otrzymania książki pod tytułem „Dzień, który zmienił ich życie”, której autorka apeluje o odpowiedzialność do kierowców i opowiada prawdziwe tragiczne historie, które miały związek z alkoholem za kierownicą. Patronat honorowy nad tym wydawnictwem objęła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a słowo wstępu napisał mł.insp. Piotr Jakubczak – zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KSP.
Po ostatniej akcji można powiedzieć, że przynosi ona rezultaty. Na 3568 przebadanych kierujących, 27 okazało się być pod wpływem alkoholu.
Z kolei w okresie od stycznia do września 2015 roku na terenie Warszawy policjanci WRD KSP zatrzymali 1989 kierujących pod wpływem alkoholu. To o 288 przypadków więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
To oczywiście nie koniec policyjnych działań. Funkcjonariusze zapowiadają, że podczas każdej kontroli drogowej będą sprawdzać stan trzeźwości kierowców.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.