Policja ostrzega przed oszustami. „Byli przekonani, że pieniądze trafiły do znajomych”

Policjanci z Pragi Północ odnotowali kilka oszustw dokonanych za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów. Taki sposób działania przestępców pojawił się niedawno. Przestępca włamuje się na konto na portalu społecznościowym i przejmuje je. Potem pisze wiadomość.

Fot. Pixabay

W dzisiejszych czasach z portali społecznościowych czy popularnych komunikatorów korzysta niemal każdy. Ponieważ portale te przyciągają tak wielu ludzi, nie pozostają obojętne także cyberprzestępcom, którzy czekają, by jak najszybciej zarobić pieniądze kosztem użytkowników.

Policjanci z Pragi Północ stale przypominają o bezpiecznym korzystaniu z sieci. Szybki rozwój technologii powoduje, że policjanci spotykają się z nowymi metodami działania przestępców.

Nadal dominują przypadki oszustw podczas sprzedaży na odległość. Zamawiany towar nie docierał do nabywcy, a sprzedawca znikał. Tego typu oszustwa nadal się powtarzają, więc policjanci przypominają, by dobrze zweryfikować osobę oferującą towar, aby nie stracić pieniędzy.

Jednak w ostatnim czasie policjanci odnotowali kilka przypadków oszustw, których dokonano na portalach społecznościowych. Przestępcy włamują się na konta użytkowników, a następnie za pomocą komunikatora piszą do osób z listy kontaktów prośbę o przelew pieniędzy za pomocą aplikacji mobilnej. Niestety kilka takich przypadków zakończyło się utratą pieniędzy. Pokrzywdzeni byli pewni, że pieniądze trafiły do znajomych.

Niezależnie od sytuacji, należy dobrze zweryfikować osobę, która prosi o przelanie gotówki. Nawet jeśli w komunikatorze znajduje się na liście naszych kontaktów, nie zapominajmy, że ktoś mógł włamać się na jej konto. Zadzwońmy do tej osoby i zweryfikujmy, czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Tylko przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.