Stratfor: Polska potęgą, Rosja i UE rozpadną się

Prywatna agencja wywiadu Stratfor nazywana jest często „Cieniem CIA”. Założona w Teksasie w 1966 roku firma zatrudnia m.in. byłych analityków CIA. Sama mówi o sobie natomiast, że jest: „Geopolityczną organizacją prognozującą i dostarczającą analizę strategiczną do osób prywatnych i firm na całym świecie.” Jej prognozy najczęściej okazują się trafne i są wykorzystywane przez największe instytucje, firmy i organy rządowe na całym świecie.

gda_world_map_small

Niedawno agencja opublikowała prognozy na temat Polski, Rosji i Unii Europejskiej na następną dekadę. Według raportu  przez najbliższych parę lat kryzys na Ukrainie będzie głównym punktem zapalnym w relacjach międzynarodowych. Rosja pogrążająca się stopniowo w kryzysie nie przetrwa gospodarczo i w końcu państwo będzie musiało przejść gruntowne zmiany. Spadające ceny energii, gazu i ropy wykończą ją gospodarczo. Podobnie ma się sprawa z Unią Europejską, którą czeka rychły koniec. Zdaniem agencji interesy wschody i zachodu Europy są nie do pogodzenia. Jeżeli Unia przetrwa to na pewno w bardzo ograniczony i rozproszony sposób.  Na świecie rozwinie się też nacjonalizm i protekcjonizm, a ważnym punktem polityki będzie kontrola kapitału oraz ograniczenia w podróżowaniu cudzoziemców.

A co z Polską? Według agencji Stratfor pozycja Niemiec w Europie systematycznie słabnie, a Polską stanie się „dominującą siłą na Nizinie Środkowoeuropejskiej” i najważniejszym sojusznikiem USA, które pozostaną liczącą się siłą międzynarodową. Eksperci oceniają także, że Warszawa może być dumna z ostatnich 25 lat podczas których bardzo się rozwinęła. Taki trend będzie trwał przynajmniej przez następne 10 lat.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.