Pomnik Rzezi Pragi zamiast Czterech Śpiących?

„Czy powinien powstać pomnik upamiętniający Rzeź Pragi? Naszym zdaniem tak. Ta jedna z najstarszych części Warszawy prosi się o należyte upamiętnienie” – taką wiadomość dostaliśmy od kilku mieszkańców Warszawy, którzy chcą upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia.

Fot. Czytelnik

Fot. Czytelnik

„Za 3 lata będzie 225 rocznica Rzezi Pragi. Tak mała tabliczka naszym zdaniem nie oddaje należytej pamięci pomordowanym i nie edukuje w należyty sposób mieszkańców Warszawy w zakresie historii miasta. Pomnik Rzezi Pragi w miejsce pomnika 4 śpiących na 225 lecie Rzezi Pragi. Brzmi godnie.” – piszą mieszkańcy.

Rzeź Pragi miała miejsce po upadku obrony Warszawy. Starcie miało miejsce 4 listopada 1794 roku i trwało 4 godziny. Wojska insurekcji kościuszkowskiej próbowały odeprzeć natarcie Rosjan. Po przełamaniu obrony, wojska rosyjskie wdarły się na Pragę dokonując rzezi ludności cywilnej. Życie straciło 20 tys. ludzi. Historycy rosyjscy do tej pory obciążają za rzeź Kozaków, jednak w rzeczywistości takie działania przyspieszyły kapitulację stolicy, a gen. Aleksandr Suworow dowodzący wojskami rosyjskimi nie przerwał mordów i nie ukarał sprawców.

Pomnik Braterstwa Broni zwany potocznie pomnikiem Czterech Śpiących, Trzech Walczących został zdjęty i oddany do renowacji podczas budowy II Linii Metra. Ze względu na protesty mieszkańców, a także brak woli radnych, pomnik nie powrócił już na Pragę. Wzbudziło to ostrą reakcję po stronie rosyjskiej, która domagała się wyjaśnień.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c