Pomogli 7 tys. osób, wydali 10 tys. posiłków. W tym roku też ruszają do akcji

Trwają kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze straży miejskiej sprawdzają zarówno te lokalizacje, w których w ubiegłym roku schronienia szukali bezdomni, jak i nowe. Działania te ułatwią strażnikom prowadzenie stałego monitoringu oraz objęcie opieką osób bezdomnych w zbliżającym się okresie zimowym.

 Pustostany, altany, namioty…

 Przygotowania do zimowej pomocy osobom bezdomnym już są prowadzone. Trwa kontrola tzw. miejsc niemieszkalnych. Część osób bezdomnych unika noclegowni i schronisk wybierając życie na ulicy. Osoby bezdomne na prowizoryczne schronienia adaptują pustostany, altany śmietnikowe, wnęki budynków, budują namioty na terenach leśnych, czy zajmują opuszczone altany działkowe.

Osoby bezdomne nie przywiązują się do jednego „adresu”, tworzą tymczasowe schronienia, po czym, w zależności od potrzeb czy sytuacji przenoszą się. Przybywają też osoby bezdomne spoza Warszawy. Jesteśmy w trakcie kontroli tych miejsc i  sprawdzenia ile osób w nich przebywa. Kontrole te pozwolą nam lepiej przygotować się do działań zimowych. Chcemy dotrzeć z ofertą pomocową do jak największej liczby osób, które będą próbowały schronić się przed mrozem w tymczasowych schronieniach – mówi Romuald Modzelewski Naczelnik V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W trakcie prowadzonych kontroli strażnicy miejscy sprawdzają w jakich warunkach żyją osoby bezdomne i jakiej pomocy potrzebują. Funkcjonariusze przekazują osobom bezdomnym informacje o możliwości skorzystania z pomocy noclegowni, schronisk i jadłodajni.

„Przebywanie w tymczasowych schronieniach w trakcie silnych mrozów stanowi dla osób bezdomnych zagrożenie wychłodzenia organizmu, a nawet śmierci. Chcemy przekonać jak największą liczbę osób do skorzystania z pomocy instytucjonalnej. Możemy przekonywać i zachęcać, natomiast nie możemy nikogo zmusić do zmiany trybu życia” – podkreśla Maciej Świątek Naczelnik VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

W ubiegłym roku strażnicy miejscy kontrolami objęli ponad 130 miejsc na terenie miasta. Przebywało w nich ok. pół tysiąca osób bezdomnych.

Fot. Straż Miejska

Fot. Straż Miejska

Są pierwsze osoby, którym już pomogli strażnicy miejscy

W ciągu ostatnich dwóch tygodni strażnicy miejscy pomogli ponad 30 osobom w znalezieniu miejsca lub też przewiezieniu do schronisk i noclegowni. W 10 kolejnych przypadkach, ze względu na stan zdrowia osób, konieczne było wezwanie służb medycznych. Blisko 300 osób bezdomnych, ze względu na stan upojenia alkoholowego, strażnicy miejscy przewieźli do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych.

Niestety bezdomności towarzyszy często alkohol. W przypadku osób nietrzeźwych bardzo często dochodzi do wychłodzenia organizmu. Mieliśmy w ostatnich dniach przypadki, kiedy interweniowaliśmy wobec osób bezdomnych, których życie było zagrożone. Kilka dni temu funkcjonariusze w trakcie nocnego patrolu znaleźli w jednym z parków na terenie Ursynowa nieprzytomnego mężczyznę. Prawdopodobnie pił wcześniej alkohol. Dzięki pomocy strażników i wezwanych służb medycznych udało się go uratować – opowiada Wojciech Janicki Naczelnik II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Fot. Straż Miejska

Fot. Straż Miejska

Pomogli 7 tys. osób, wydali 10 tys. posiłków

 W ubiegłym roku strażnicy miejscy pomogli niemal 7 tys. osób bezdomnych. Przeprowadzono niemal 5 tys. kontroli wytypowanych miejsc. 1068 osób funkcjonariusze przewieźli do noclegowni i schronisk, ponad 5 tys. przewieziono do SODON. 268 razy funkcjonariusze wzywali do osób bezdomnych służby medyczne.

Strażnicy miejscy wydali ponad 10 tys. porcji posiłków pobieranych z warszawskich jadłodajni. Były one dowożone osobom bezdomnym mającym problemy z poruszaniem się lub przebywającym z dala od jadłodajni.

W trakcie działań realizowanych w obszarze pomocy osobom bezdomnym strażnicy miejscy od lat współpracują z szeregiem instytucji, w tym z Urzędem Miasta, Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. Bezdomnym przekazywana jest ciepła odzież, obuwie, koce a także trwała żywność.

Straż miejska zaangażowała się w akcję „Trochę ciepła dla bezdomnego” podczas której wspólnie z przedstawicielami Caritas Polska dostarczono osobom bezdomnym ciepłe śpiwory i kubki termiczne.

Podczas ubiegłej zimy działania strażników miejskich wspierali również ratownicy medyczni z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża Warszawa. Sprawdzali ogólny stan zdrowia, opatrywali rany, doradzali, gdzie szukać specjalistycznej bezpłatnej pomocy medycznej dedykowanej osobom bezdomnym.

Fot. Straż Miejska

Fot. Straż Miejska

Nie przechodź obojętnie!  

 Osoba bezdomna, leżąca, nietrzeźwa – niska temperatura może być dla nich śmiertelnie niebezpieczna. Już teraz straż miejska apeluje, aby nie przechodzić obojętnie obok osób, które mogą potrzebować pomocy. Aby pomóc, wystarczy niezwłocznie powiadomić właściwe służby, w tym straż miejską. Numer alarmowy do straży miejskiej – 986.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl