Ponad 20 Polaków utknęło w Strefie Gazy
Jak potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) w rozmowie z Wirtualną Polską, w Strefie Gazy przebywa obecnie ponad 20 obywateli Polski, w tym kobiety i dzieci. Są oni w trudnej sytuacji, ponieważ nie mogą opuścić Strefy Gazy z powodu zamknięcia jedyne przejście graniczne z Egiptem.
Decyzja Izraela o zbombardowaniu Strefy Gazy była odpowiedzią na atak Hamasu. Strefa Gazy, obszar przy granicy z Egiptem zamieszkiwany głównie przez Palestyńczyków, stała się epicentrum konfliktu. Niestety, konsekwencje tego konfliktu są tragiczne – śmierć poniosło już ponad 6 tysięcy osób, w tym wiele kobiet i dzieci. W obliczu takiej tragedii społeczność międzynarodowa wzywa do podjęcia rozmów pokojowych, ale na razie nie ma żadnych oznak deeskalacji.
Obywatele Polski, którzy obecnie znajdują się w Strefie Gazy, podjęli próby interwencji zarówno w ambasadzie w Tel Awiwie, jak i w Przedstawicielstwie RP w Ramallah. Otrzymali jednak odpowiedź, że obecne warunki uniemożliwiają organizację bezpiecznej ewakuacji. Kluczowym problemem jest zamknięte przejście w Rafah, które nie jest kontrolowane przez armię izraelską. Chociaż Izrael twierdzi, że to władze Gazy i Egiptu decydują o otwarciu tego przejścia, obecnie pozostaje ono niedostępne dla tych, którzy chcieliby opuścić obszar konfliktu.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.